• II miejsce Mai Michalec na XXIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim

          • 19 marca w Makowskim Centrum Kultury odbył się “XXIV Powiatowy Konkurs Recytatorski”. Maja Michalec z klasy IV zajęła na nim zaszczytne II miejsce w kategorii uczniów klas III-V. 

            Gratulujemy tak dużego sukcesu uczennicy rywalizującej z 17 innymi reprezentantami naszego powiatu.

            Do konkursu przygotowali Maję rodzice - Państwo Iwona i Rafał Michalec - we współpracy z nauczycielką języka polskiego panią Mariolą Binek-Wosinek.

             

          • Rekrutacja 2024/2025

          • Rekrutacja 2024/2025

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie ogłasza zapisy dzieci do przedszkola i klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025 w dniach od 01.03.2024 r. do 02.04.2024 r. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola i klasy I na rok szkolny 2024/2025 ustala zarządzenie Wójta Gminy Stryszawa z dnia 29 stycznia 2024 r.

            Zapisy dzieci do przedszkola i klasy pierwszej

            1. Od 1.03.2024 r. do 02.04.2024 r- rodzice składają wnioski o przyjęcie 

            2. Od 11.04.2024 r. do 22.04.2024 r.- weryfikacja wniosków

            3. 25.04.2024 r. - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

            4. Od 25.04.2024 r. do 06.05.2024 r.- potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.


            Karty zapisu lub deklaracja kontynuacji do pobrania w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie, od wychowawców grup przedszkolnych a także ze strony internetowej szkoły. Karty zapisu dziecka wraz z oświadczeniami do klasy pierwszej należy składać w sekretariacie szkoły. Karty i deklaracje zapisu dziecka wraz  z oświadczeniami do Przedszkola należy składać w kancelarii w Przedszkolu w godzinach od 8.00 – 15.00.

            W związku z koniecznością kontroli spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie naszej szkoły, rodzice zobowiązani są zgłosić fakt zapisania dziecka do innego przedszkola/ szkoły w sekretariacie naszej szkoły pod numerem telefonu (33) 8748173 lub e-mail: zskrzeszow@op.pl

            (SP)oswiadczenie_potwierdzenia_woli_przyjecia(4).doc

            (P-le)oswiadczenie_potwierdzenia_woli_przyjecia_____kopia(3).doc

            KARTA_ZGLOSZENIA_DZIECKA_DO_PRZEDSZKOLA(6).docx

            DEKLARACJA_KONTYNUACJI_WYCH._PRZ(5).docx

            Karta_zapisu_dziecka__do_I_klasy_SP(5).doc

          • I miejsce w Finale Powiatowym w Pływaniu

          • Natalia Bańdura została Mistrzynią Powiatu w Pływaniu Indywidualnym w stylu dowolnym w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. W odbywających się w dniu 9 stycznia 2024r. na basenie w Suchej Beskidzkiej zawodach uzyskała najlepszy czas. Miejsce na podium dało też Natalii przepustkę do udziału w zawodach wojewódzkich.

            Gratulujemy i życzymy powodzenia!

          • Zwycięstwo naszych uczennic w gminnych zawodach

          • W dniu 11 grudnia 2023 r. w ZSP w Lachowicach zostały rozegrane gminne zawody w tenisie sołowym (dla uczniów z roczników 2011 i młodszych). W meczach singlowych udany występ zanotowały nasze uczennice. Maja Wosinek zajęła I miejsce, Martyna Borys była III, a Lena Iciek uzyskała IV miejsce. Dziewczyny będą reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym. Najlepiej z chłopców zaprezentował się Filip Lenik, który znalazł się tuż za premiowaną awansem czwórką.

            Tego dnia rozegrane były również pojedynki w grze deblowej. I miejsce zdobyły Maja Wosinek i Martyna Borys. 

            Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

          • Ocalić od zapomnienia

          • Poniżej zamieszczamy informację od Pana Tomasza Szwedy:

            Zaczęło się gdy miałem 10 lat i jechałem pociągiem z rodzicami na  wakacje z Kociewia - gdzie mieszkamy - do Zakopanego. Pewien Pan  w przedziale wyjął album ze starymi zdjęciami i zaczął swoją opowieść,  co zasiało w mojej wyobraźni "bakcyla" przygody. Wtedy to,  przeczytałem wszystkie tomy przygód Tomasz Wilimowskiego, potem  powieści o historii Polski Karola Buncha i jednocześnie zacząłem  wypytywać dziadków o historię swojej rodziny. W wieku 15 lat miałem  gotowe drzewo genealogiczne, które składało się z posklejanych taśmą  klejącą kartek papieru kancelaryjnego o łącznej długości 8 m. Kolejne  kartki dodawałem podczas każdej uroczystości rodzinnej. W wieku 16  lat zmarli moi dziadkowie od strony taty, w tym babcia Hela urodzona  w Krzeszowie. Wraz z Nią umarła niestety reszta historii. Nie pozostały  po Niej żadne zapiski czy nagrania, tylko zdjęcia.... (mój tata był  fotografem więc mamy ich b. dużo). 

            Potem nadszedł czas studiów, na których nie było czasu na  rozwijanie pasji innych niż medyczne. Potem rodzina, dzieci... a w  głowie cały czas obrazy z przeszłości, urywki rozmów... 

            W końcu zdecydowałem że odszukam moje zakurzone już drzewo i  przepiszę je do portalu internetowego - wtedy pod nazwą  "moikrewni.pl" i zaczęło się. Skanowanie zdjęć, opisywanie każdej  znanej osoby, digitalizacja i indeksowanie ksiąg parafialnych. Najpierw  w ramach pomorskiego towarzystwa genealogicznego (www.ptg.pl),  którego jestem członkiem, potem w Małopolsce.

             

            Na moją pierwszą „wyprawę” do  Krzeszowa wybrałem się z rodzicami,  żoną i dziećmi. Spaliśmy wtedy u śp.  

            Stefana Kadeli, który mieszkał koło  pani Fluder. Mój tata był wtedy  pierwszy raz w miejscowości gdzie  urodziła się jego matka. Był bardzo  wzruszony. Nie znałem tam nikogo, nie miałem żadnego adresu  kontaktowego, tylko 5 zdjęć z  rodzinnych pamiątek, które  wiedziałem że są z Krzeszowa (FOTO G.A.Hudak Sucha O/S), ale nie  

            wiedziałem kogo przedstawiają. Na  jednym ze zdjęć, na odwrocie widniał  napis: "Na pamiątkę kochanej Naszej  Rodzinie Posyłamy". Na kolejnym był dom i rodzina która stała obok studni. Jak przez mgłę przypominały mi  się dwa nazwiska Okruta i Wątroba. To był cały trop.  

            Pokazywaliśmy te zdjęcia Panu  Kadeli, ale nikogo na nich nie  rozpoznał i nie wiedział gdzie mogły  być zrobione. Pomyślałem wtedy:  „pewnie wyjazd na marne”. Potem pokazałem te same zdjęcia  Jego sąsiadce, Pani Fluder, a ona  powiedziała że to jest chyba na  Sikorowcu, i wtedy- nagły przebyłysk!. Przypomniałem sobie słowa  babci Heli, która 15 lat wcześniej powiedziała: "mieszkaliśmy na  Sikorowcu i jak wychodziłam na pole, to z górki było widać Babią  Górę". Pomyślałem - oto kolejny trop! 

            Wtedy Pani Fluder wspomniała: "A zapytaj ze w sklepie, sklepowa  jest od Okrutów i mieszka na Sikorowcu". Wszystko wypowiedziane  gawrą i akcentem charakterystycznym dla tych okolic, oczywiści nie  muszę mówić, że babcia też mówiła z takimi naleciałościami  językowymi. Jak słyszę tą mowę to robi mi się ciepło na sercu.

             

            Poszliśmy więc do sklepu który  był tuż za zakrętem, płynął tam strumyk przez który biegła kładka. Wchodzimy, pokazujemy zdjęcia, a sklepowa na to: "toż to je mój łojciec, mój dziadek i babka, ciotka i wujek”-tu wymieniła imiona - „skąd pan ma  te zdjęcia, nawet ja takich nie mam". 

            I tak rozpoczęło się moje odkrywanie „rodziny z gór”. Potem jeszcze  wizyta u księdza, gdzie poszperałem w księgach parafialnych, kolejne  zdjęcia, nieliczne podpisane, i kolejne… 

            I tak, z jedynej znanej mi osoby, która pochodziła z Krzeszowa babci Heli- mam teraz w drzewie małopolskim niespełna 20 000 osób.  Odnalazłem między innymi, żyjących członków rodziny w Ameryce,  Niemczech i Czechach. Jeden z odnalezionych kuzynów walczył w  Wietnamie. Zapytał mnie na FB czy znam przepis na czerninę, którą  robiła jego babcia, bo kupuje w Ameryce w sklepie i to nie ten smak… Kolejna kuzynka jest hodowcą mustangów, inny zaś kuzyn ma ranczo,  kolejny natomiast jest księdzem. Jeszcze inna kuzynka, ma dziadka  który pochodzi z Tarnawy Dolnej, babcię z Irlandii, a Jej ojciec to  rdzenny Indianin, zaś Jej mąż pochodzi z Afryki! W mojej głowie  odżyły obrazy z przeczytanych wcześniej przygód Tomka  Wilimowskiego. 

            I to wszystko tylko za sprawą Pewnego Pana z Pociągu… 

            pozdrawiam 

            Tomasz Szweda 

            Robiłem podobną akcję w Opaleniu, gdzie pracuję i wyszło super.

            Dlaczego Krzeszów?!!! 

            Klikając w Internecie słowo Krzeszów wyskakuje tylko Krzeszów  na śląsku. Dla szukających swoich przodków zamykają się poszukiwania, kiedy omyłkowo szukają w innym Krzeszowie, lub  Krzeszowicach koło Krakowa. Ta miejscowość jest praktycznie  nieznana w Internecie. 

            Ks. Stanisław Heumann ponad 100 lat temu napisał książkę o parafii:  w Mucharzu, w Zembrzycach i w Suchej. 

            Obecnie w Zembrzycach wydano książki: „Zembrzyckie  szaflikowanie” i „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii”, właśnie  z pozbieranych zdjęć od mieszkańców Zembrzyc. 

            Lachowice wydały podobną książkę, więc dlaczego nie Krzeszów,  suski, miał by nie mieć takiej pamiątki. 

            Możliwa korekta jakości zdjęć


             

             

             

          • Wizyta w Restauracji Tequila Event w Kukowie

          • W dniu 22.11.2023 r. uczniowie szkoły - uczestnicy projektu "Zdrowe gotowanie - to moja bajka," mieli przyjemność uczestniczyć w wyjątkowej wizycie studyjnej w Restauracji Tequila Event w Kukowie, podczas której zapoznali się z pracą w lokalu na poszczególnych stanowiskach m.in. pracą szefa kuchni, kucharza, kelnera, barmana i florysty. To wszystko mogło mieć miejsce, dzięki życzliwości właścicieli Restauracji  Tequlia Event - Państwa Moniki i Wiesława Szklarczyk, którym składamy serdeczne podziękowania.

            Poniżej krótka fotorelacja:

          • Dzień Życzliwości

          •  


             

             

            Dzień Życzliwości

             

            Kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, przypadający 21 listopada. Nasza szkoła po raz kolejny została ozdobiona plakatami informacyjnymi oraz sentencjami promującymi uśmiech, życzliwość i pozytywne nastawienie. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę tematyczną oraz zorganizowali “Szkolną Pocztę Życzliwości”. Uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz zerówki przesyłali sobie miłe wiadomości za pomocą specjalnej skrzynki. W tym roku szkolnym pobiliśmy swój rekord- za pomocą Szkolnej Poczty Życzliwości przesłano ponad 600 miłych wiadomości. Każdy uczeń, który wysłał chociaż jedną kartkę, otrzymał order życzliwości. Nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział w Dniu Życzliwości i taką samą radość widać u nich zarówno w trakcie pisania i wysyłania, jak i otrzymywania życzliwych wiadomości. Trzeba przyznać, że SU miał w tym roku wyjątkowo dużo pracy przy segregowaniu i rozdawaniu tych pozdrowień, ale każdy widoczny na twarzach dzieci uśmiech, wynagradzał im wszelkie trudy.

            Anna Sądaj

            Sylwia Targosz- Knapczyk

          • Święto Odzyskania Niepodległości

          • W ubiegłym tygodniu przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności aktorskie, przygotowując krótki występ z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. 

            W tym dniu, aby podkreślić wagę tego wydarzenia, dzieci przyszły odświętnie ubrane. Przez ostatnie tygodnie wytrwale ćwiczyły wierszyki i piosenki, by w ten sposób pokazać, że kochają swój kraj i, że dumni są z faktu bycia Polakami. 

            Zarówno dzieci w przedszkolu jak i w zerówce pięknie zaprezentowały swoje umiejętności. Z szacunkiem odśpiewały patriotyczne pieśni, świadomi, że wolność to ogromna wartość, za którą powinnyśmy być wdzięczni. 

            A. Jończyk 

          • Medalowe występy Natalii w zawodach pływackich

          • 17 listopada na pływalni w Suchej Beskidzkiej odbyły się Zawody Pływackie o Puchar Starosty Suskiego. W zawodach wzięły udział dwie uczennice z naszej szkoły. Świetnie zaprezentowała się Natalia Bańdura, która wystartowała w dwóch konkurencjach i zdobyła dwa medale. W stylu dowolnym zajęła II miejsce, w stylu grzbietowym była III

            Gratulujemy!!!

          • Jesteśmy Mistrzami Powiatu w Szachach Drużynowych

          • Uczniowie naszej szkoły zostali Mistrzami Powiatu w Szachach Drużynowych. W rozgrywanych 16 listopada w Suchej Beskidziej zawodach nie dali szans uczniom z innych szkół i ukończyli rywalizację na I miejscu.

            Skład drużyny: Nikola Wajdzik, Filip Kachnic, Filip Lenik oraz Szymon Śpiewla.

            Gratulujemy!!!