• XIII Powiatowy Konkurs

• XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II (rok szkolny 2021/2022)

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią Covid 19, do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie powrócił Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. 19 października 2021 r. odbyła się XIII już edycja tego konkursu pod hasłem „Powołani do świętości”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Ks. Prałata Władysława Bożka, przy współudziale Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie i Urzędu Gminy Stryszawa. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Uczestnictwo w tym święcie było wyrazem wiary i umiłowania świętego Jana Pawła II i błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak wspomniała pani dyrektor, Agata Gołuszka, nie da się przedstawić biografii Karola Wojtyły bez biografii kardynała Stefana Wyszyńskiego i nie da się przedstawić biografii kardynała Stefana Wyszyńskiego bez biografii Karola Wojtyły.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w krzeszowskim kościele w intencji uczestników konkursu. Następnie pani dyrektor przywitała zgromadzonych gości, wśród których byli m.in. senator RP- pan Andrzej Pająk, poseł na sejm RP- pan Filip Kaczyński, wójt gminy Stryszawa- pan Rafał Lasek, Dziekan Dekanatu Suskiego- ks. Zbigniew Piwowar, księża parafii w Krzeszowie- ks. proboszcz Bolesław Żmuda oraz ks. kanonik Antoni Kania, przewodniczący Rady Powiatu- pan Jan Banaś, wizytator delegatury w Wadowicach- pani Adrianna Byrska, przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa- pani Krystyna Wajdzik oraz wielu innych znamienitych gości. Serdecznie przywitano również dyrektorów szkół gminy Stryszawa, nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursu oraz samych uczestników. Po krótkich przemowach gości, uczniowie ZSP w Krzeszowie pokazali spektakl pt. „ Prorok” na motywach filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Spektakl ten przygotowany został przez panią Annę Wojtyłko, panią Irenę Targosz i panią Annę Sądaj, a o oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Kubieniec.

Po obejrzeniu przedstawienia nadszedł czas na część konkursową . W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 12 drużyn z powiatu suskiego. Uczestnicy zmagali się z testem wiedzy, do którego pytania przygotowała pani Mariola Binek- Wosinek. Uczniowie byli doskonale przygotowani i bardzo dobrze poradzili sobie z udzielaniem odpowiedzi. Aby wyłonić najlepsze 5 drużyn w konkursie, konieczne było przeprowadzenie dwóch rund dogrywki ustnej ( rywalizacja o miejsca 4 i 5 oraz 1 i 2). Ostatecznie wyniki prezentują się następująco:

miejsce I : Szkoła Podstawowa w Kukowie;

miejsce II: Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej

miejsce III: Zespół- Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie

miejsce IV: Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie

miejsce V: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy świetnego przygotowania!

Grupy, które zajęły miejsca od I do V otrzymały nagrody rzeczowe dla szkoły. Natomiast każdy uczestnik konkursu otrzymał słodki upominek oraz piękne albumy o Babiej Górze, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, bo to dzięki ich wsparciu finansowemu można było obdarować wszystkich uczestników konkursu wspaniałymi nagrodami.

Cała ta uroczystość miała na celu kształtowanie chrześcijańskich i patriotycznych postaw młodych pokoleń, a wartości potwierdzone życiem i działalnością Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego niech będą wzorem i autorytetem dla młodzieży, która tak licznie przybyła na to wydarzenie.