• XV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

“XV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II”

23 października 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzeszowie odbył się piętnasty już “Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II”, którego organizatorami byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie, Gmina Stryszawa oraz Parafia MBNP w Krzeszowie. Honorowy patronat nad Konkursem objął Metropolita Krakowski Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Senator RP pan Andrzej Pająk, Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek, Starosta Powiatu Suskiego pan Józef Bałos, Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego pan Jan Banaś, Radny Powiatu Suskiego pan Jacek Zając, Proboszcz Parafii Krzeszów ksiądz Bolesław Żmuda, ksiądz Antoni Kania, Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa pani Krystyna Wajdzik, Starsza Wizytator Delegatury w Wadowicach pani Adrianna Byrska, pan Piotr Hajnosz - Asystent Posła na Sejm RP pana Filipa Kaczyńskiego, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Powiatu Suskiego pan Janusz Kociołek, Kierownik ZEAO Gminy Stryszawa pan Marek Barzycki, Radni Gminy Stryszawa, Dyrektorzy Szkół, Uczestnicy Konkursu i ich Opiekunowie oraz Rodzice i Uczniowie.

Tradycyjnie Konkurs rozpoczęła odprawiona w kościele MBNP w Krzeszowie msza święta koncelebrowana przez księdza proboszcza Bolesława Żmudę, księdza Antoniego Kanię oraz księży - opiekunów drużyn.

W swoim przemówieniu otwierającym Konkurs, już na terenie szkoły, pani dyrektor Agata Gołuszka zaznaczyła, że wychowanie do tradycyjnych norm i wartości podkreślonych w nauczaniu naszego wielkiego Polaka wpisane jest w misję i wizję naszej szkoły, a młodzież uczestniczącą w Konkursie oraz realizującą z ogromnym zaangażowaniem i pasją teatralną formułę tego Konkursu, można nazwać pokoleniem Jana Pawła II.

O znaczeniu nauk Papieża w dzisiejszych czasach mówili też w swoich przemowach: Senator RP pan Andrzej Pająk, Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek oraz pan Piotr Hajnosz.

Następnie zgromadzeni obejrzeli wyreżyserowany przez panią Annę Wojtyłko i odegrany przez młodzież szkolną przejmujący w swej wymowie spektakl „Jeszcze tej nocy...”. Jego scenariusz powstał w oparciu o myśl ewangeliczną św. Łukasza i personalistyczną filozofię chrześcijańską, którą głosił Papież. Scenografię do przedstawienia przygotowały panie Irena Targosz i Anna Sądaj. O oprawę muzyczną spektaklu zadbała pani Małgorzata Kubieniec z chórem SP w Krzeszowie.

W teście wiedzy, do którego pytania ułożyła pani Mariola Binek-Wosinek, rywalizowało 17 trzyosobowych drużyn - przedstawicieli szkół podstawowych powiatu suskiego wyłonionych podczas szkolnych eliminacji.

Ostateczne wyniki Konkursu, w którym przeprowadzono dogrywki dla 4 drużyn, przedstawiają się następująco:

• I miejsce - Szkoła Podstawowa w Kukowie (która zdobyła komplet punktów),
          • II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie,
          • III miejsce - Szkoła Podstawowa w Bieńkówce,
          • IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Krzeszowie,
          • V miejsce - Szkoła Podstawowa w Juszczynie.

Podczas uroczystego ogłoszenia wyników pani dyrektor Agata Gołuszka podziękowała drużynom i ich opiekunom za udział w Konkursie, przygotowanie się do niego i rywalizację na tak wysokim poziomie.

Słowa wdzięczności skierowała także do tych, którzy okazali wielkie wsparcie i zaangażowanie przy organizacji uroczystości: nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły oraz do rodziców.

Szczególne podziękowania wystosowane zostały do sponsorów, dzięki którym wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali słodkie upominki, a zwycięskie drużyny - wartościowe nagrody rzeczowe dla szkół.

Sponsorami “XV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II” byli:  państwo Halina i Krzysztof Pacygowie, państwo Irena i Eryk Targoszowie, proboszcz parafii Krzeszów  ksiądz Bolesław Żmuda, ksiądz Antoni Kania, państwo Monika i Wiesław Szklarczykowie, Gmina Stryszawa, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, pan Mariusz Nowak, państwo Agnieszka i Łukasz Lenikowie, państwo Justyna i Krzysztof Ćwiertniowie, państwo Halina i Jan Lizakowie, Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie.

Oprac. Mariola Binek-Wosinek, Anna Sądaj