• 2018/2019

        • WAKACYJNE WSPOMNIENIA

          W drugim tygodniu września przedszkolaki z najstarszej grupy wspominały swoje wakacyjne przygody. Dzieci z zapałem opowiadały o tym, gdzie spędziły tegoroczne wakacje, jakie piękne miejsca odwiedziły i co zobaczyły ciekawego. Swoje wakacyjne wspomnienia postanowiły namalować za pomocą farb na folii…

          Joanna Kinder

          Wakacyjne_wspomnienia.pdf

          CZYSTE POWIETRZE

          W ramach akcji „Małopolska w zdrowej atmosferze” przedszkole w Krzeszowie  otrzymało oczyszczacz powietrza. Z dziećmi przeprowadzono kilka zajęć na temat zanieczyszczeń powietrza. Zadaniem przedszkola było zaproszenie marszałka województwa małopolskiego pana Jacka Krupa oraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej na temat czystego powietrza.  Z tej okazji 10 października przeprowadziliśmy w naszym przedszkolu zajęcia o tej tematyce. Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne oraz rozmawiały o tym, jakie zagrożenia dla Ziemi niesie ze sobą cywilizacja. W dalszej części przeprowadzono szereg doświadczeń z powietrzem które uświadomiły dzieciom,  jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska. Na koniec przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o powietrzu oraz wykonały pamiątkowe zdjęcia z plakatem, który wykonała najmłodsza grupa „Motylki” ze swoją panią.  Podsumowaniem akcji były pytania sprawdzające wiedzę dzieci, na temat tego, co trzeba robić, aby się nam dobrze oddychało.

          Joanna Kinder

          Czyste_powietrze.pdf

          SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          19 września 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Panowie policjanci, w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia.
          Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Jednak największą radość sprawił dzieciom pokaz pnarzędzi policyjnych wykorzystywanych w  pracy policji oraz oglądanie samochodu policyjnego. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panom policjantom podziękowanie.

          Joanna Kinder

          Spotkanie_z_policjantem.pdf

          ZABAWY NA JESIENNE WIECZORY

          Końcem października przedszkolaki z grupy „Sówki” realizowały cykl zajęć pt.: „Zabawy na jesienne wieczory”. W tym celu przygotowaliśmy teatrzyk kukiełkowy pt.: „Jesienne spotkanie na leśnej polanie”, gdzie głównymi bohaterami były wiewiórka, krasnal i miś. Przy okazji tego przedszkolnego spektaklu przedszkolaki przypomniały sobie, jak należy zachowywać się w prawdziwym teatrze oraz jak powinno się być ubranym.
          Następnego dnia nasza sala przedszkolna zamieniła się w kino „Sówka”.
          Krzesła zostały ustawione w dwóch rzędach, miejsca zostały ponumerowane, a przedszkolaki ustawiły się w kolejkę po bilety i popcorn. Każdy przedszkolak miał za zadanie papierowymi monetami, które służą do nauki i zabawy „kupić” sobie popcorn oraz bilet, na którym była informacja, który rząd i miejsce ma zająć. Zadanie to miało na celu naukę precyzowania swoich potrzeb, posługiwania się pieniędzmi, odnalezienia właściwego miejsca oraz oczywiście dobrą zabawę J Dzięki powyższym zajęciom dzieci zdobyły praktyczne umiejętności zachowania się w teatrze i w kinie. Umiejętności te przydadzą im się w życiu dorosłym.

          Joanna Kinder

          Zabawy_na_jesienne_wieczory.pdf

          TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

          W dniu 17.10.2018 roku do naszego przedszkola zawitał teatrzyk ze spektaklem pt.: „Królowa Śniegu”. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały i słuchały przedstawienia, a wspaniała gra kukiełek, pozwoliła dzieciom przenieść się w bajkowy świat. Na koniec dzieci nagrodziły występ gromkimi brawami.
          Po zakończeniu spektaklu, zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia grupowe oraz świąteczne, które rodzice mogli zakupić.

          Teatrzyk_w_przedszkolu.pdf

          DBAMY O ZDROWIE

          W drugim tygodniu października przedszkolaki rozmawiały o tym, jak należy dbać o zdrowie. W tym celu omówiliśmy piramidę zdrowego żywienia, powiedzieliśmy, które produkty należy spożywać codziennie, a których lepiej unikać, aby cieszyć się zdrowiem. Podkreśliliśmy, jak ważna jest aktywność fizyczna oraz codzienne picie wody. W ramach podsumowania wiedzy przedszkolaki wykonały swoje piramidy zdrowego żywienia oraz zrobiły sałatkę owocową. Natomiast w ramach śniadania zrobiły samodzielnie pyszne, zdrowe kanapki.

          Karolina Dyrcz, Joanna Kinder

          Dbamy_o_zdrowie.pdf

          LISTOPADOWE WSPOMNIENIA

          29.10.2018 r. przedszkolaki z grupy „Sówki” udały się na miejscowy cmentarz
          w Krzeszowie, aby zapalić symboliczny znicz na grobie patrona naszej placówki ks. Prałata Władysława Bożka. Wyjście to miało na celu kultywowanie tradycji oraz kształtowanie właściwych zachowań od najmłodszych lat.

          Joanna Kinder

          Listopadowe_wspomnienia(1).pdf

          100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI:

          - GRUPA MOTYLKI

          13 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
          W tym roku przypada wyjątkowa rocznica, ponieważ minęło 100 lat od uzyskania suwerenności przez Polskę. Z tej okazji dzieci przybyły do przedszkola w odświętnych strojach, aby w sposób uroczysty świętować wyjątkowy dla nas - Polaków dzień. Najmłodsze przedszkolaki wzięły udział w występie, który przygotowała najstarsza grupa "Sówki”. Z zaciekawieniem obejrzały zatańczonego przez sześciolatki poloneza, oraz wysłuchały przygotowanych wierszyków i piosenek.

          Przez cały poprzedni tydzień realizowaliśmy cykl zajęć pt. „Polska to mój dom – 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ”, którego głównym celem było rozwijanie poczucia przynależności narodowej, poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny, zapoznanie z historycznymi wydarzeniami oraz z symbolami narodowymi. Najmłodsza grupa „Motylki” wysłuchała m.in. jednego z wierszyków patriotycznych Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka” oraz wiersza Czesława Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”. Zapoznały się z ogólnymi informacjami dotyczącymi pojęcia  „odzyskania niepodległości przez Polskę”. Chcąc ukazać trud, jaki włożyli przed laty nasi rodacy w walce o ojczyznę, przeprowadziliśmy symboliczny pokaz rozbioru Polski, w którym główną rolę odegrały nasze maluchy. Wybrana trójka dzieci miała odegrać trzech zaborców. Symboliczne podarcie mapy ukazało przykre wydarzenia, kiedy Polska została podzielona między Państwami. Wykorzystanie powyższej metafory, uzmysłowiło dzieciom, że „posklejanie mapy” to nic prostego i wymaga wysiłku wielu osób. Dzięki temu abstrakcyjne dla dzieci pojęcie „zniknięcia z mapy” stało się czymś możliwym do wyobrażenia. Przedszkolaki dowiedziały się także jakie symbole narodowe posiada nasza Ojczyzna. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego pt. „Polak Mały” bez problemu umiały rozpoznać flagę, godło oraz hymn, a także poznały legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”. Maluchy wykonały także prace plastyczne: „Mapa Polski”, „Flaga Polski”, „Orzeł Biały”, które stanowić będą dekoracje naszej sali. Podczas zajęć odsłuchany został hymn państwowy, podczas którego dzieci przyjmowały właściwą postawę.

          opr. Wychowawca 
          mgr Dyrcz Karolina

          Zdjęcia z wydarzenia:

          100-lecie_odzyskania_niepodleglosci.pdf

          - GRUPA MISIE

          Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla najmłodszych dzieci, czyli  przedszkolaków.

          W naszym przedszkolu również  uczczono 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

          Dzieci przez cały tydzień uczyły się świadomości narodowej : utrwalały wygląd flagi Polski, wykonywały godło Polski, wyklejały kontury  mapy, uczyły się  hymnu Polski, śpiewały piosenkę pt: „ Nasza Ojczyzna”, nauczyły się wiersza pt: „ Kto ty jesteś?”. 

          Dzieci wykonały  plakat „ Kodeks młodego patrioty” na którym umieściły zasady postepowania młodego patrioty, odpowiadały na pytania: Kto to jest patriota?, Kto może być patriotą?, Czy przedszkolak może być patriotą? Następnie każdy przedszkolak z dumą przyklejał wykonaną przez siebie wizytówkę – swoją odrysowaną i wyciętą dłoń  pomalowaną na biało – czerwono.

          Przedszkolaki oglądały stare zdjęcia najbliższej okolicy szkoły, przedszkola, przydrożnych kapliczek, ośrodka zdrowia, Kościoła, czyli tego co dla nich najbliższe. Dowiedziały się, że Polska to też  nasze przedszkole,  nasz dom, nasza miejscowość, rzeka która płynie obok i plac zabaw.

           Dzieci wykonały  kotyliony i brały udział w uroczystym apelu w szkole i przedszkolu oraz przedstawieniu, ucząc się od najmłodszych lat historii Polski.

          mgr Marta Leńczowska

          zdjęcia z wydarzenia:

          100-lecie_niepodleglosci_-_grupa_misie.pdf

          - GRUPA SÓWKI

          W dniu 13 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). W tym roku była to wyjątkowa rocznica, ponieważ obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w jednej z sal przedszkola, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Na uroczystość zaprosiliśmy panią Dyrektor mgr Agatę Gołuszka oraz personel przedszkola. Po zatańczeniu przez dzieci z najstarszej grupy „Poloneza” wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy, pamiętając oczywiście o przyjęciu właściwej postawy. Następnie przedszkolaki z grupy „Sówki” przedstawiły swój występ artystyczny, pięknie recytując i śpiewając piosenkę.
          Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
          Każda grupa wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane na galowo.  Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
          Oprócz przygotowania występu artystycznego, przedszkolaki z grupy „Sówki” cały poprzedni tydzień mówiły o tym ważnym dla nas dniu, realizując cykl zajęć pt.: „Polska to mój dom- 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.” Wysłuchały m.in. fragmentu utworu Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Polska”, nauczyły się wiersza Władysława Bełzy pt.: „Katechizm polskiego dziecka”, piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”- której celem było zwrócenie szczególnej uwagi na miasta i ich cechy charakterystyczne dla Polski.
          Dzieci wykonały również plakat, na którym odbiły swoje ręce pomalowane na barwy ojczyste. Wykonały również mapę Polski, wyklejając ją kuleczkami uformowanymi z bibuły. Uczestniczyliśmy również w uroczystym apelu w szkole, oraz przedstawieniu przygotowanym przez naszych starszych kolegów z II klasy.

          mgr Joanna Kinder

          Zdjęcia i filmik z wydarzenia:

          100-lecie_odzyskania_niepoldleglosci-_grupa_Sowki.pdf

          video-1542653831.mp4

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Już od ponad stu lat pluszowy miś jest jedną z najbardziej ulubionych maskotek dzieci. Swoje święto obchodzi dokładnie 25 listopada, jednak nasze przedszkolaki już wcześniej rozpoczęły uroczystości z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

                      W przedszkolu jak co roku w ubiorze dominował kolor brązowy. Każde dziecko chciało w sposób wyjątkowy uczcić urodziny swojego największego przyjaciela, powiernika
          i bohatera wielu bajek. Zarówno najstarsze jak i najmłodsze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne na wzór naszego solenizanta. Dodatkową atrakcją dla dzieci była przygotowana wcześniej fotobudka misiowa, w której wszyscy mogli zrobić sobie zdjęcie. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od powitania wszystkich przedszkolaków oraz ich misiów. Każde dziecko w kilku słowach opisało swoją maskotkę przed resztą grupy. Następnie dzieci wysłuchały ciekawostek na temat znanych i lubianych misiów. Nie był to jednak koniec niespodzianek… Do przedszkola zawitali goście w postaci dwóch Minionków, które wspólnie z dziećmi rozpoczęły taneczną zabawę przy misiowych przebojach. Dzieci nie kryły swojego zadowolenia, były szczęśliwe i uśmiechnięte. Na koniec wszystkie grupy wykonały pamiątkowe zdjęcie z gośćmi.  Na dzieci czekał jeszcze poczęstunek, również w misiowej postaci. Cała uroczystość przebiegła w miłej
          i sympatycznej atmosferze. Z pewnością ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

          SWIATOWY_DZIEN_PLUSZOWEGO_MISIA.pdf

          ZABAWA ANDRZEJKOWA

          „Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię
          św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

          W tym roku, w naszym przedszkolu „Andrzejki” obchodziliśmy
          30 listopada. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola w wyśmienitych humorach. Każda grupa w swojej sali wzięła udział w wielu znanych andrzejkowych wróżbach i zabawach m.in. takich jak: magiczne kubeczki, serce z imionami, wrzucaniu monety do miski z wodą i wielu innych.

          Po sprawdzeniu, co nas czeka w przyszłości, wszystkie przedszkolaki zebrały się na jednaj sali, gdzie odbyła się wspólna zabawa taneczna przy muzyce. Na koniec wszystkie dzieci udały się na słodki poczęstunek.

                   Czy wróżby się spełnią-czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

          andrzejki2019.pdf  

           

          Dzień Górnika

          Z okazji „Dnia  Górnika”  w dniu 04.XII.2018r. do naszego przedszkola przybył emerytowany górnik, pan Andrzej Winiarski, przedstawiciel jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Podczas spotkania z naszym gościem, dzieci dowiedziały się o trudnej i niebezpiecznej pracy górników w kopalniach. Wysłuchały jakie znaczenie ta praca ma w naszym codziennym życiu. Miały okazję, aby z bliska przyjrzeć się pięknemu galowemu stroju górnika. Przedszkolaki  z chęcią pozowały do zdjęć z naszym gościem, oraz podziwiały przyniesione przez niego rekwizyty.

          Pan Andrzej przybliżył nam wizerunek patronki górników- Świętej Barbary, oraz opowiedział legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią. Nasz gość nawiązał wspaniały kontakt z przedszkolakami, chętnie odpowiadał na ich pytania, a na zakończenie poczęstował wszystkie dzieci cukierkami.

          Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi za wizytę w naszym przedszkolu oraz czas poświęcony przedszkolakom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli się wspólnie spotkać i na tę okazję już teraz serdecznie zapraszamy!

          mgr Karolina Dyrcz

          Spotkanie_z_gornikiem.pdf

           

          WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.
          6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Przedszkolaki już od rana nie mogły doczekać się wizyty zaproszonego Gościa. Z niecierpliwością nasłuchiwały dźwięków dzwoneczków, które słychać było już z daleka. Jak się okazało, oprócz worka prezentów
          św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie, wszystkim przedszkolakom osobiście wręczył duże paczki, a w nich-dla każdego coś dobrego! Dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami oraz własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

                   Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła przedszkolakom wiele radości i uśmiechu na twarzy. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci, a niektóre z nich już od jutra nie będą mogły doczekać się kolejnej wizyty tego niezapomnianego Gościa.

          Wizyta_sw._Mikolaja_2018.pdf

           

          ŚWIĄTECZNY CZAS W NASZYM PRZEDSZKOLU

             Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas, pełen radości i wzruszeń, poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego okresu. Realizując tematykę kompleksową związaną ze Świętami Bożego Narodzenia, dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych, dekorowały swoje sale, ubierały choinkę oraz wykonywały wiele prac plastycznych o tematyce świątecznej.

                   Tak przygotowani 20 grudnia usiedliśmy do wspólnej przedszkolnej Wigilii, na którą zaprosiliśmy panią Dyrektor, panią Wicedyrektor oraz panie pracujące w naszym przedszkolu. W tym wyjątkowym dniu, dzieci przyszły do przedszkola ubrane odświętnie, chętnie łamały się opłatkiem, składały sobie wzajemnie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad. Oczywiście nie zabrakło prezentów pod lśniącą choinką oraz wspólnego kolędowania.

                   Świąteczna atmosfera trwała aż do samego końca. Następnego dnia, przedszkolaki spotkały się, aby wspólnie obejrzeć „Opowieść o Bożym Narodzeniu” oraz zaśpiewać dobrze znane nam kolędy i pastorałki.

          swiateczny_czas_w_naszym_przedszkolu.pdf

          ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W GRUPIE SÓWKI

          Przedszkolaki z grupy „Sówki” z wielką radością oczekiwały Świąt Bożego Narodzenia. Z zapałem uczestniczyły w świątecznych przygotowaniach w formie aktywności plastycznej, teatralnej, muzycznej, oraz kulinarnej-dekorując pierniczki. „Sówki” zaprezentowały swoje zdolności aktorskie swoim zaproszonym rodzicom podczas świątecznego występu pt.: „Zmartwienie Śnieżynek”, który odbył się 19 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu. Wszyscy artyści stanęli na wysokości zadania i otrzymali gromkie brawa. Nastrój i atmosferę zbliżających się świąt podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowe dekoracje sali oraz słodki, pachnący poczęstunek.

          Joanna Kinder

          Swiateczne_spotkanie_w_grupie_Sowki.pdf

           

          TEATRZYK GUCIO ZACZAROWANY

          W dniu 07.01.2019 r. w naszym przedszkolu gościł Teatr Lalek "Bajka" z Nowego Sącza, który przedstawił przedszkolakom bajkę pt.: "Gucio zaczarowany" - historię leniwego chłopca, który za sprawą wróżki został przemieniony w muchę.

          Głównym morałem wynikającym z bajki było ukazanie dzieciom problemu lenistwa i niechęci do nauki:  Każdy ma prawo do  szczęścia... ale mamy też obowiązki. 

          Spektakl dostarczył dzieciom wielu radosnych wrażeń, wprowadził w świat bajki i rozbudził dziecięcą wyobraźnię. 

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          W dniu 31 stycznia 2019 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły  odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przygotowały programy artystyczne. Oprócz montażu słowno - muzycznego, przygotowanego przez panie z przedszkola,  szanowni goście wysłuchali także programu artystycznego wykonanego przez starszych uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Małgorzaty Kubieniec. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych.
          Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a szanowni  goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci obdarowały zaproszonych gości małymi upominkami.
          Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej uroczystości. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Przedszkolaki poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.
          Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

          Dzien_Babci_i_Dziadka_2019.pdf

          ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI

          Sladami_przeszlosci.pdf

           

          KONKURS RECYTATORSKI

          Dnia 1 marca 2019 roku  w naszym przedszkolu odbyły się wewnętrzne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego w kategorii klas 0-II. W eliminacjach wzięło udział dwoje uczniów z klasy II: Iga Wciślak oraz Natalia Bańdura, oraz siedmioro chętnych z klasy 0: Martyna Borys, Wiktoria Harańczyk, Wiktoria Panek, Anna Gołuszka, Lena Iciek, Patryk Harańczyk oraz Roksana Mikołajek. Dzieci zaprezentowały się m. in. w wierszach Jana Brzechwy  oraz Juliana Tuwima. Jury, w którym zasiadły pani Jolanta Dziepak oraz pani Mariola Binek-Wosinek miało niełatwe zadanie, aby z pośród tylu recytujących uczestników wyłonić dwoje dzieci reprezentujących nas na szczeblu gminnym. Ostatecznie Jury wyłoniło dwóch reprezentantów. Z klasy 0 wyłoniona została Anna Gołuszka, natomiast z klasy II- Iga Wciślak. Tym sposobem dziewczyny reprezentowały godnie naszą szkołę w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie. Do drugiego etapu (powiatowego), wygrywając tym samym etap gminny, zakwalifikowała się Anna Gołuszka. 

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          konkurs_recytatorski.pdf

           

          ZABAWA KARNAWAŁOWA

          W dniu 28.02.2019 roku nasze przedszkole wyglądało jak miejsce z bajki.
          Były tu wróżki, księżniczki, rycerze i inne postacie ze znanych, lubianych bajek i nie tylko. Większość dziewczynek była nie do poznania – każda przecież była prawdziwą królewną. Chłopcy natomiast mogli założyć klub obrońców ludzkości- ponieważ większość z nich była walecznym Spidermenem, rycerzem lub innym wojownikiem. Dzięki naszym dzieciakom przedszkole w tym dniu wyglądało wyjątkowo. Tańce i różne wesołe zabawy trwały aż do obiadu.  Urządziliśmy pokaz strojów, różne zabawy kołowe oraz wiele innych wesołych pląsów. W trakcie zabawy przewidziany  był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu przygotowany przez rodziców i pracowników przedszkola. Bardzo serdecznie im za to dziękujemy. Szkoda, że takie bale są tylko raz w roku.

          zabawa_karnawalowa_2019.pdf

          WIOSNA W PRZEDSZKOLU

          wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca przedszkolaki z całego przedszkola zgodnie  z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono i od rana wspólnie rozmawialiśmy o zwiastunach wiosny. Następnie dzieci z kolorowymi kwiatami na głowie, transparentem i kolorowymi pomponami z bibuły udały się na spacer po najbliższej okolicy. W trakcie marszu śpiewaliśmy piosenkę o wiośnie oraz głośno wołaliśmy „ŻEGNAJ ZIMO”, „WITAJ WIOSNO”. Tak maszerując dotarliśmy do budynku naszej szkoły, gdzie również radośnie ogłosiliśmy, że nadeszła już kalendarzowa WIOSNA. Po powrocie do ogrodu przedszkolnego symbolicznie pożegnaliśmy zimę. Ze względów ekologicznych nasze niebieskie pompony z bibuły nie zostały wrzucone do rzeki, lecz spalone. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha przedszkolaków i zostanie z nami na dobre. Dzieci wróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita upragniona przez nas wiosna.

          Wiosna_w_przedszkolu.pdf 

          WARSZTATY MLECZNE

          Dnia 29.03. 2019r. dzieci z grupy „ Sówki” i „Misie” wzięły udział w warsztatach mlecznych zorganizowanych przez panie w naszym przedszkolu. Ostatnio sporo rozmawialiśmy o życiu i bezpieczeństwie na wsi, o zagrodzie i zwierzętach hodowlanych. Przyszedł więc czas na poznanie życia krów. Nasze warsztaty rozpoczęliśmy od przyklejenia naszej krowie zgubionych przez nią łat. Uczyliśmy się przy tym rozróżniać i dopasowywać kształty. Kiedy nasza krówka odzyskała już swoje łaty, nadszedł czas na wymyślenie jej imienia. Od naszych przedszkolaków padały różne pomysły, jednak nasza krowa muczeniem zareagowała jedynie na imię „Kwiatula”. Uznaliśmy więc, że tak właśnie damy jej na imię.

                                            Nasza „Kwiatula” czekała dość długo, więc musieliśmy się wziąć za jej wydojenie. Z pomocą pań, każde dziecko mogło spróbować wydoić naszą krówkę. A, że krowa była pełna mleka, udało nam się nadoić prawie 2 litry mleka. Następnie panie pokazały nam jak wygląda, zbierająca się na odstanym mleku ,śmietana, oraz kwaśne mleko, z którego po ogrzaniu można zrobić biały ser.

                                           Kolejnym punktem naszych warsztatów  była gra w mleczne koło fortuny. Każde z dzieci kręciło kołem i próbowało wylosowanego przez koło produktu mlecznego. Do wyboru mieliśmy biały ser, ser żółty, jogurt, serek homogenizowany itd.  Każdy dzielnie przyjął wybór koła fortuny i bez zmrużenia oka spróbował wylosowanego produktu.

                                           Po próbowaniu produktów mlecznych, postanowiliśmy sami ubić masło. Panie nalały nam do słoiczków tłustej śmietany i w trzyosobowych grupach zaczęliśmy ubijać masło. Każdy starał się z całych sił, aby  to właśnie jego grupa jako pierwsza ubiła masło w swoim słoiku. Trzepaliśmy słoikami z całej siły, zmieniając się co chwilę, bo jak się okazało trzeba się przy tym trochę namęczyć. Pięcio-  i sześciolatki, okazuje się, mają w sobie tyle energii, że bez problemu udało im się ubić masło. Odcedziliśmy je potem na sicie, obmyliśmy w zimnej wodzie i wycisnęliśmy całą maślankę.

                                            Po całym tym procesie nadszedł czas na degustację owoców naszej pracy. Panie posmarowały nam kromeczki chleba zrobionym przez nas masłem i okazało się ono być przepyszne. Stwierdziliśmy, że było tak dobre, że chcieliśmy się nim podzielić z innymi. Poczęstowaliśmy grupę maluszków, panie w całym przedszkolu, a nawet przygotowaliśmy degustacyjne kanapeczki dla rodziców. Każdy rodzic, odbierając nas z przedszkola, mógł spróbować zrobionego przez nas masełka. Ten dzień był dla pięcio- i sześciolatków pełen pracy i nowych doświadczeń. Ale przede wszystkim był on pełen frajdy, dzięki której dowiedzieli się skąd się bierze mleko, śmietana i masło, spróbowali różnych produktów mlecznych i samodzielnie wyprodukowali cały talerz masła.

          warsztaty_mleczne_.pdf