• Rok szkolny 2021/2022

        • Rozpoczęcie roku szkolnego

          Po zasłużonych wakacjach czas wracać do szkoły. 1 września 2021r.  wszyscy wypoczęci stawiliśmy się na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Rozpoczęliśmy dzień od Mszy Świętej w intencji uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Następnie, już w budynku szkoły, obejrzeliśmy apel przygotowany przez klasę VII pod kierownictwem wychowawcy pana Grzegorza Matonóg oraz pani Marioli Binek- Wosinek. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor, pani Agata Gołuszka, która serdecznie powitała wszystkich uczniów i ich rodziców. Szczególne przywitanie popłynęło w kierunku uczniów klasy I, którzy dopiero rozpoczynają edukację w naszej szkole. Pani dyrektor życzyła pierwszakom samych sukcesów oraz zapewniła ich, że starsi uczniowie służą im pomocą. Po wystąpieniu pani dyrektor uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami, którzy zapoznali uczniów w procedurami zachowania w szkole w czasie pandemii COVID -19, przekazali plan lekcji i informacje dotyczące organizacji roku szkolnego. 

          Na nowy rok szkolny wszystkim życzymy dużo zdrowia, siły i wielu sukcesów. 

           Joanna Kinder

          Anna Sądaj

          Wrześniowe wycieczki integracyjne

          Powrót do szkoły po tylu miesiącach nauki zdalnej nie był dla nas prosty. Na nowo musieliśmy się przyzwyczaić do lekcji w prawdziwej klasie, ale również do towarzystwa kolegów i koleżanek. Nasi nauczyciele postanowili ułatwić nam trochę ten okres adaptacji.

          Panie wychowawczynie klas I- III zorganizowały dla swoich podopiecznych wycieczkę do kina w Sucha Beskidzkiej.  17.09. 2021 r. uczniowie klas I-III  z wielką  ochotą wybrali się, aby obejrzeć film pod tytułem “Luca”. Film został bardzo pozytywnie odebrany przez dzieciaki, które zadowolone wróciły z tej wyprawy.

          Natomiast uczniowie klas V, VI oraz VIII a i VIII b wybrali się na ognisko integracyjne do kukowskich Olsonek. Klasa V i VI wybrała się na swoją wycieczkę 14.09.2021r, natomiast klasa VIII a i VIII b odwiedziły to samo miejsce 15.09.2021 r.  Jak zwykle na takich wycieczkach, uczniowie chętnie korzystali z uroków świeżego powietrza: grali w piłkę nożną i siatkową , badmintona czy ćwiczyli na urządzeniach siłowni. Każdy mógł sobie usmażyć pyszną kiełbaskę na ognisku i posilić się po odrobinie szaleństwa pod chmurką. 

          Czas spędzony na tych wycieczkach pozwolił naszym uczniom odnowić relacje koleżeńskie, które mamy nadzieję, pozytywnie wpłyną na nasze ponowne funkcjonowanie w szkole w trybie stacjonarnym.

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder

          Narodowe czytanie 2021

          W bieżącym roku szkolnym dołączyliśmy do grona szkół i instytucji kultury biorących udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem w ramach X edycji Para Prezydencka zaprosiła do lektury dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Jak napisał Pan Prezydent:  „ To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”. 

          Lektorami byli nauczyciele (p. Elżbieta Wiewióra, p. Mariola Binek-Wosinek, p. Joanna Kinder, p. Łukasz Elżbieciak) oraz uczniowie (Julia Nosal, Julia Kadela, Natalia Klimasara, Kewin Stanaszek). Natomiast wydarzenie zostało przygotowane przez polonistów pracujących w naszej szkole.


           

          Spotkanie ze strażakami zOSP Krzeszów

          W ramach realizacji elementów doradztwa zawodowego w klasach I-III w dniu 22.09.2021r. do naszej szkoły zostali zaproszeni bardzo wyjątkowi goście - strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeszowie. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom specyfiki zawodu strażaka, a także przeprowadzenie rozmowy dotyczącej bezpieczeństwa pożarowego oraz udzielania pierwszej pomocy – w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci. Druhowie z OSP Krzeszów opowiadali o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków oraz odpowiadali na pytania. Dzieci wiedziały, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym, udzielają pomocy w katastrofach czy klęskach żywiołowych, ratują ludzi, gdy zagraża im niebezpieczeństwo, pomagają zwierzętom i często narażają własne życie, by ratować innych. Uczniowie znali także numer telefonu do Straży Pożarnej 998 lub 112. 

          Następnie odbył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej   - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Uczniowie pod czujnym okiem ratownika utrwalali nabyte umiejętności udzielania pierwszej pomocy wykonując resuscytacje krążeniowo-oddechową na fantomie. Wizyta zaproszonych Gości wywarła na uczniach duże wrażenie. Wiedza zdobyta w trakcie spotkania z pewnością przyda się w przyszłości. Bardzo dziękujemy Strażakom z OSP Krzeszów za poświęcony czas i cenne informacje.

           

          Beata Baca








          Sprzątanie Świata

          W dniu 24.09.2021 r. uczniowie klas VIII w ramach lekcji wychowawczych wzięli udział w corocznej akcji “ Sprzątanie Świata.” Uczniowie wyposażeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci ruszyli na sprzątanie Krzeszowa. Ósmoklasiści wysprzątali okolice szkoły, ośrodka zdrowia, parkingu koło kościoła oraz teren wokół boiska i Ochotniczej Straży Pożarnej. Chociaż pogoda nie była zbyt sprzyjająca, bo wiał dość zimny wiatr, uczniowie klas ósmych dzielnie tropili śmieci z dużym zacięciem. Wspólnie  klasa VIII a i VIII b zebrała około 10 worków śmieci znalezionych na terenie Krzeszowa. Dzięki takim akcjom uczniowie nie tylko zyskują świadomość odpowiedzialności za czystość naszej planety, ale też aktywnie biorą udział w usuwaniu odpadów i dbaniu o środowisko naturalne. Udział w Sprzątaniu Świata jest szczególnie ważny ze względu na to, że dotyczy miejscowości, w której mieszkamy. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji Krzeszów stał się czystszym miejscem, a mieszkańcy  zastanowią się bardziej zanim wyrzucą śmieci do rowu.

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder





           

          Spotkanie z policjantami

           

          Spotkanie  Policjantów z uczniami ZSP w Krzeszowie 

          27 września  uczniowie z klasy I, II i  III uczestniczyli w spotkaniu z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

           Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się. 

             Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjantów. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Na zakończenie spotkania uczniowie  wręczyli Policjantom podziękowania oraz wykonali sobie z Gośćmi pamiątkowe zdjęcie.

           

          Beata Baca









          KINO WIECZOROWĄ PORĄ

          30 września w naszej szkole zorganizowaliśmy „Kino Wieczorową Porą”.  Tego dnia uczniowie klasy I i III spotkali się wieczorem, aby wspólnie obejrzeć film pt. „Jak zostać czarodziejem?”

          Bohaterem filmu jest nieśmiały chłopiec o złotym sercu i bujnej wyobraźni. Marzy o przygodach, ale nie wierzy, że jakaś może go tak naprawdę spotkać. Pewnego dnia, niespodziewanie odkryje przejście do innego, ekscytującego wymiaru.
          To, kogo tam spotka w głowie się nie mieści! Złośliwe trolle, czarnoksiężnik o wielkiej mocy, tresowane smoki, balonowe ptaki, ale też zakręcona księżniczka, której wpadnie w oko. Księżniczka bardzo wierzy w bajki, a szczególnie w jedną z nich - o księciu, który pewnego dnia pojawi się, aby uratować jej królestwo. Gdy potężny czarnoksiężnik rzuci czar na całą krainę pogrążając ludzi w smutku, Terry zostanie wybrańcem, który się z nim zmierzy. Czy chłopiec odnajdzie w sobie odwagę, by stanąć twarzą w twarz z potężnym magiem? Czy można wyczarować radość?*

          To był niesamowity dzień, pełen niezapomnianych wrażeń. Uczniowie przynieśli swoje ulubione przekąski oraz poduszki i koce. Dzięki tym akcesoriom oglądanie stało się duuużo przyjemniejsze. Oczywiście, jak na kino przystało- nie zabrakło też popcornu. Po obejrzeniu filmu, zostało trochę czasu na wspólny taniec i zabawę.

          Cieszymy się ze wspólnie spędzonego czasu !

           

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          #sadziMY 

          w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzeszowie

          W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Drzewa, który przypadał 10 października, Samorząd Uczniowski naszej szkoły postanowił przyłączyć się do akcji #sadziMY. Ogólnopolska akcja #sadziMy została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę, a jej celem jest przekazanie jak największej ilości sadzonek do posadzenia przez osoby prywatne. Samorząd Uczniowski  wraz z opiekunami, panią Joanną Kinder i panią Anną Sądaj,  postanowił zachęcić uczniów naszej placówki do wzięcia udziału w tej jakże ważnej i pożytecznej akcji. Nadleśnictwo Sucha Beskidzka przekazało nam około 100 sadzonek dla uczniów. Dodatkowo w dniu 08.10. 2021 r. uczniowie  klas I-III wzięli udział w prelekcji na temat znaczenia drzew w przyrodzie i życiu człowieka. Pogadanka była prowadzona przez panią Małgorzatę Murańską, pracownika Nadleśnictwa Sucha Beskidzka. Miło nam poinformować, że wszystkie sadzonki zostały  rozdane i zasadzone przez naszych uczniów, czego dowodem są przesyłane do opiekunów SU zdjęcia. Mamy nadzieję, że udział w tego typu akcjach uświadomi uczniom jak istotną rolę pełnią drzewa w naszym codziennym życiu oraz zachęci ich do dbania o środowisko na co dzień. 

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj

          Pasowanie na ucznia ZSP w Krzeszowie

           12 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Księdza Prałata Władysława Bożka w Krzeszowie odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystościach wzięli udział Dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z klas II i III. 

          Od samego rana panowała podniosła atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

          Wreszcie  nadszedł moment rozpoczęcia. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, powitano wszystkich gości zebranych na tej uroczystości. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności podczas części artystycznej, na którą składały się wiersze , piosenki z grą na instrumentach muzycznych oraz zagadki dotyczące znajomości symboli narodowych. Uczniowie  z klasy II również powitali swoich młodszych kolegów. Przygotowali wiersze oraz piękne prezenciki dla każdego pierwszaka. Drugoklasiści zapewniali nowych kolegów, że w szkole czeka na nich niesamowita przygoda i starsi koledzy zawsze będą  służyć pomocą i dobrą radą.

          W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści  ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor szkoły Agata Gołuszka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. ,,Pasuję Cię na ucznia”- mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych wręczając przy tym razem z wychowawczyniami – Elżbietą Wiewiórą i Beatą Bacą uroczyste dyplomy. 

          Po burzy oklasków, w odświętnych, w przepięknych biretach na głowach prawowici uczniowie klasy I wysłuchali pięknych i mądrych słów jakie skierowała do nich Pani Dyrektor Agata Gołuszka. Pani Dyrektor życzyła pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.

          Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście czyli Rodzice, którzy wręczyli swoim pociechom „rożki obfitości” oraz książki z dedykacją. Nauczycielki razem z Rodzicami zorganizowali dla pierwszoklasistów słodkie przyjęcie, które było miłą niespodzianką dla dzieci.  Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia. Ta szkolna uroczystość na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

          W roku szkolnym 2021/2022 uroczyste ślubowanie złożyli: Aleksandra Lenart, Aleksandra Pilarczyk, Mikołaj Malik, Kajetan Szklarczyk, Kuba Ćwiertnia, Hubert Kaczmarek, Szymon Sikora, Aleks Harańczyk. 

          Beata Baca

           

           

           







          Dzień Edukacji Narodowej

          Również 12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przypada 14 października. Program artystyczny został przygotowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod kierownictwem pań: Marii Wojtyłko, Joanny Kinder oraz Anny Sądaj. O oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Kubieniec wraz ze szkolnym chórem.

          W trakcie tej akademii uczniowie naszej szkoły chcieli wyrazić swoją wdzięczność wobec wszystkich pracowników szkoły. Nie zabrakło podziękowań, życzeń i wyrazów skruchy za drobne figle, które zdarzają się naszym uczniom. Każdy z nauczycieli oraz  pracowników niepedagogicznych  naszej szkoły otrzymał specjalną dedykację w postaci wiersza, którym to uczniowie w sposób humorystyczny okazywali swój szacunek i wdzięczność za dobre słowo, zaangażowanie i cierpliwość okazywane w codziennej pracy.  Wszystkim obecnym pracownikom naszej szkoły oraz przybyłym nauczycielom emerytom wręczono symboliczny kwiat  oraz drobny upominek przygotowany przez SU. Na koniec głos zabrała pani dyrektor, Agata Gołuszka, która również wszystkim złożyła serdeczne życzenia oraz podziękowała za dotychczasową pracę.  

          Wszystkim pracownikom oświaty  życzymy, aby każdego dnia czuli, że ich praca jest doceniania.

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder









           

          XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

          w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Krzeszowie

          Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią Covid 19, do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie powrócił Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. 19 października 2021 r. odbyła się XIII już edycja tego konkursu pod hasłem „Powołani do świętości”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Ks. Prałata Władysława Bożka, przy współudziale Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie i Urzędu Gminy Stryszawa. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Uczestnictwo w tym święcie było wyrazem wiary i umiłowania świętego Jana Pawła II i błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak wspomniała pani dyrektor, Agata Gołuszka, nie da się przedstawić biografii Karola Wojtyły bez biografii kardynała Stefana Wyszyńskiego i nie da się przedstawić biografii kardynała Stefana Wyszyńskiego bez biografii Karola Wojtyły.

          Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w krzeszowskim kościele w intencji uczestników konkursu. Następnie pani dyrektor przywitała zgromadzonych gości, wśród których byli m.in. senator RP- pan Andrzej Pająk, poseł na sejm RP- pan Filip Kaczyński, wójt gminy Stryszawa- pan Rafał Lasek, Dziekan Dekanatu Suskiego- ks. Zbigniew Piwowar, księża parafii w Krzeszowie- ks. proboszcz Bolesław Żmuda oraz ks. kanonik Antoni Kania, przewodniczący Rady Powiatu- pan Jan Banaś, wizytator delegatury w Wadowicach- pani Adrianna Byrska, przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa- pani Krystyna Wajdzik oraz wielu innych znamienitych gości. Serdecznie przywitano również dyrektorów szkół gminy Stryszawa, nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursu oraz samych uczestników. Po krótkich przemowach gości, uczniowie ZSP w Krzeszowie pokazali spektakl pt. „ Prorok” na motywach filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Spektakl ten przygotowany został przez panią Annę Wojtyłko, panią Irenę Targosz i panią Annę Sądaj, a o oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Kubieniec.

          Po obejrzeniu przedstawienia nadszedł czas na część konkursową . W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 12 drużyn z powiatu suskiego. Uczestnicy zmagali się z testem wiedzy, do którego pytania przygotowała pani Mariola Binek- Wosinek. Uczniowie byli doskonale przygotowani i bardzo dobrze poradzili sobie z udzielaniem odpowiedzi. Aby wyłonić najlepsze 5 drużyn w konkursie, konieczne było przeprowadzenie dwóch rund dogrywki ustnej ( rywalizacja o miejsca 4 i 5 oraz 1 i 2). Ostatecznie wyniki prezentują się następująco:

          miejsce I : Szkoła Podstawowa w Kukowie;

          miejsce II: Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej

          miejsce III: Zespół- Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie

          miejsce IV: Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie

          miejsce V: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach.

          Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy świetnego przygotowania!

          Grupy, które zajęły miejsca od I do V otrzymały nagrody rzeczowe dla szkoły. Natomiast każdy uczestnik konkursu otrzymał słodki upominek oraz piękne albumy o Babiej Górze, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

          Dziękujemy wszystkim sponsorom, bo to dzięki ich wsparciu finansowemu można było obdarować wszystkich uczestników konkursu wspaniałymi nagrodami.

          Cała ta uroczystość miała na celu kształtowanie chrześcijańskich i patriotycznych postaw młodych pokoleń, a wartości potwierdzone życiem i działalnością Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego niech będą wzorem i autorytetem dla młodzieży, która tak licznie przybyła na to wydarzenie.  

           

          CODE WEEK

          Code Week to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Nasza szkoła od kilku lat aktywnie bierze udział w tej inicjatywie. Podczas lekcji informatyki, pod kierunkiem nauczyciela uczniowie mieli okazję zmierzyć się z zadaniami z zakresu kodowania, programowania czy tworzenia gier. Podczas zajęć uczniowie m.in. stworzyli swoją wersję gry „Pac Man” czy „Kulki”.

           J.Ć.

          III miejsce w ogólnopolskim Konkursie "Kolejowe ABC"

          W dniach od 22 września do 6 października uczniowie klasy IV brali udział w konkursie organizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego. Konkurs polegał na rywalizacji w grze mobilnej Kolejowe ABC, a główną nagrodą było edukacyjne miasteczko ruchu drogowego.

          Celem konkursu było propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego.

          Po kilkunastu dniach zaciętej rywalizacji uczniowie naszej szkoły wywalczyli wysokie III miejsce. W nagrodę organizatorzy przyjechali do naszej szkoły i 26 października przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla całej klasy. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się do kogo mogą zwrócić się o pomoc w momencie zauważenia niebezpiecznej sytuacji w pociągu, na dworcu lub na peronie. Uczniowie zmierzyli się również z interaktywnymi zadaniami polegającymi m.in. na zakupie biletu.

          Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali upominki zawierające maskotkę, kamizelkę odblaskową, materiały edukacyjne i inne gadżety.  

          Gratulujemy!!!

          Justyna Ćwiertnia


              

           

           

          Poznajemy postać Świętego Jana Pawła II

           

          O tym jak ważną postacią dla wszystkich Polaków jest Święty Jan Paweł II nie trzeba nikogo przekonywać. Mieszkając w miejscowości położonej tak blisko miejsca narodzin Papieża Polaka postanowiliśmy poznać bliżej jego życiorys. Dlatego też zorganizowaliśmy dwie wycieczki do Muzeum- Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

          Pierwsza z tych wycieczek odbyła się 26 października 2021r. Uczniowie klas V, VII oraz VIII a i VIII b otrzymali bilety do muzeum jako podziękowanie za zaangażowanie się w organizację XIII Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II. Bilety te zostały nam przekazane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej- jednego ze sponsorów nagród w naszym konkursie. Natomiast druga wycieczka miała miejsce 9 listopada 2021r., a udział w niej wzięli uczniowie klasy III, IV oraz VI.

          W trakcie zwiedzania nasi uczniowie mogli poznać fakty z życia Jana Pawła II, ale również przestrzeń w której się urodził, dorastał i umacniał się w wierze. Ta nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna pozwoliła na nowo odkryć życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata, ale również zabrała w nas w swoistą podróż po historii Polski.

          Mamy nadzieję,że dzięki takim wycieczkom uczniowie naszej szkoły będą podążać za naukami Świętego Jana Pawła II oraz będą dbać o wartości, które były bliskie jego sercu.

           

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder

           

           

           

           


           

           

           

          103. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

           

          Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

          W dniu 9 listopada 2021 roku w  naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania przez całą społeczność szkolną Hymnu Polski w obecności Pocztu Sztandarowego naszej szkoły. Następnie uczniowie klasy V przedstawili montaż słowno-muzyczny, który przygotowali wraz ze swoją wychowawczynią, panią Ireną Targosz. O oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Kubieniec oraz klasa V i członkowie chóru szkolnego. W przygotowaniu dekoracji klasa V mogła liczyć na pomoc pań: Joanny Kinder, Marioli Binek- Wosinek i Anny Sądaj. Po części artystycznej, głos zabrała pani dyrektor Agata Gołuszka, która przypomniała jak wielkie znaczenie w historii naszego kraju ma dzień 11 listopada 1918 roku. Zwróciła również uwagę, jak istotne jest przekazywanie młodym pokoleniom wiedzy na temat najważniejszych świąt historycznych Polski. Pani dyrektor zachęciła również uczniów do wzięcia udziału w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w dniu 11 listopada 2021r.

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj


           

           

           

          Mobilny Projekt Edukacyjny "Naukowiej"

          15 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyły się pokazy naukowe pt. „Coś wisi w powietrzu” zorganizowane przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.
          Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć czym jest smog, skąd się bierze i co najważniejsze, jak sobie radzić, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. Dowiedzieli się także dlaczego problem ten pojawia się zimą.
          Uczestnicy pokazu byli naocznymi świadkami tego, jak zrobić „chemiczną zapalniczkę” oraz „chemiczną gaśnicę”, a największym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie pod nazwą „rakieta”. 

          W tym dniu odwiedzili nas uczniowie ze szkoły w Kukowie, którzy wspólnie z nami oglądali naukowy pokaz. Były to ciekawe zajęcia, które poszerzyły wiedzę naszych uczniów.

           

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Andrzejki w klasach 1-3

          Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się,  aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny. 

          Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi. 30 listopada w  zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klas I- IIII.   Andrzejkowe spotkanie rozpoczęło się magicznymi słowami: „Andrzeju, nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj". Siedząc w magicznym kręgu, dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z  "przymrużeniem oka". Uczestnicy zabawy wróżyli sobie, przebijając szpilką papierowe serca z napisanymi imionami swojej przyszłej sympatii. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce przy piosenkach z repertuaru dziecięcego, zaś energię zapewnił słodki poczęstunek. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz  emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. 

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Dyskoteka integracyjno-andrzejkowa

          10 listopada uczniowi klas IV-VIII mieli okazję wziąć udział w dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Po bardzo długiej przerwie w organizacji takich imprez postanowiliśmy dać naszym uczniom możliwość zintegrowania się. Uczniowie klas IV- VIII bardzo chętnie przyszli na tę zabawę, podczas której mogli potańczyć, porozmawiać oraz wziąć udział w tradycyjnych wróżbach andrzejkowych. Członkowie SU zorganizowali również różnego rodzaju atrakcje: zabawa w muzyczne krzesła, wspólne tańczenie Makareny czy karaoke. Wszyscy uczestnicy naszej zabawy w doskonałych humorach, po świetnej zabawie wrócili do domów pod okiem swoich opiekunów. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować kolejną dyskotekę, i że uczniowie równie chętnie wezmą w niej udział. 

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder






           


           

           

           



           


          Odkrywam Małopolskę

          18 listopada uczniowie naszej szkoły zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni. Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”, współfinansowanego przez Województwo Małopolskie.

          Dzień życzliwości

          Już po raz trzeci w naszej szkole włączono się w obchody  Dnia Życzliwości, który przypada 20 listopada. W tym roku szkolnym dane nam było świętować ten przemiły dzień w trybie stacjonarnym. Samorząd Uczniowski przygotował akcję informacyjną na temat tego dnia, aby przybliżyć całej społeczności szkolnej ideę tego święta. Plakaty informacyjne oraz cytaty o uprzejmości porozwieszane po szkole miały za zadanie przypomnieć naszym uczniom, że Dzień Życzliwości to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W dniu 19 listopada SU zorganizował również pocztę życzliwości, poprzez którą uczniowie naszej szkoły mogli przesyłać miłe wiadomości swoim koleżankom, kolegom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły . Cieszy nas bardzo to, że w tym roku szkolnym każdy uczeń otrzymał chociażby jedną miłą wiadomość, a w sumie wysłano ponad 300 niosących radość wiadomości. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zagości u nas ta cudowna atmosfera i ponownie docenimy siłę dobrego słowa i szczerego uśmiechu.

           


           

           

           

           

           

           

          SZKOLNY JESIENNY KONKURS PLASTYCZNY

          W naszej szkole przeprowadzony został konkurs jesienny pt. „Kolorowe parasole – jesień wcale nie musi być nudna” – organizatorkami konkursy były panie Beata Baca i Joanna Kinder. Zadaniem uczniów z klasy I, II i III było zaprojektowanie jak najbardziej kolorowego i parasola, aby przegonić smutną i słotną jesień. Ilość oddanych prac przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, dzieci bardzo chętnie wykonały prace konkursowe, wykazały się kreatywnością i oryginalnością. Wyłonienie laureatów konkursu nie było wcale takie proste ponieważ każda praca miała w sobie swój urok. O pomoc w wyłonieniu zwycięzców poproszone zostały klasy starsze, aby poprzez anonimowe głosowanie wybrać najlepsze prace. Po zliczeniu głosów ogłosiliśmy I, II, III miejsce oraz trzy wyróżnienia.

          Miejsce I – Patryk Gołuszka klasa II

          Miejsce II – Aleks Harańczyk klasa I

          Miejsce III – Roksana Mikołajek klasa III

          Wyróznienia:

          Oliwia Hyrlik – klasa II 

          Maksymilian Kachel – klasa III

          Mikołaj Malik – klasa I

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Jesienny_konkurs_plastyczny_dla_uczniow.pptx

          Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole

          Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w dniu św. Mikołaja dostają mnóstwo prezentów, a te, które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem. Na szczęście, w naszej szkole wszyscy uczniowie zasłużyli na prezenty, co potwierdził przybyły 6 grudnia św. Mikołaj, przynosząc ze sobą wypchany po brzegi worek z prezentami.

          Uczniowie od samego rana po korytarzach szkolnych kręcili się ubrani w piękne mikołajkowe czapki. Mikołaj wszystkim bez wyjątku rozdawał pyszne słodkości. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak najwięcej emocji i radości niecodzienny gość wzbudził u dzieci z najmłodszych uczniów z klasy I i II. Dzieci zachwycone wizytą Niebiańskiego Gościa śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo oczekiwana chwila –  rozdawanie prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem.

          Nie tylko ci młodsi uczniowie czekali na wyjątkowego gościa. Także w klasach starszych radość była ogromna, gdy uczniowie obdarowywali się miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Starsze klasy również miło spędziły ten dzień biorąc udział w wycieczce do kina. 

          Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego pamiętajmy o wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

          Do następnego roku drogi święty Mikołaju!!!

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Przegląd kolęd oraz jasełka szkolne

          Jasełka szkolne oraz przegląd kolęd są momentem, w którym "zatrzymujemy się" na chwilę i skupiamy nad istotą  Narodzenia Jezusa Chrystusa. To także moment, w którym przekazujemy sobie dobre myśli i życzenia. W ten niezwykły czas wprowadziły nas jasełka  przygotowane przez klasę I pod opieką p. Elżbiety Wiewióry i p. Beaty Bacy oraz, uroczystą akademię  przygotowaną przez uczniów kl. III pod opieką p. Joanny Kinder. 

          Uroczysta akademia oraz przegląd kolęd, w których brały udział wszystkie klasy, zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Nasze muzyczne kolędowanie budziły mnóstwo radości, entuzjazmu i wzruszeń, a piękne polskie kolędy i pastorałki przywoływały czar Świąt Bożego Narodzenia Na zakończenie Pani  dyrektor Agata Gołuszka  przekazała wraz z opłatkiem najserdeczniejsze świąteczne życzenia wszystkim uczniom oraz ich rodzinom. 

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          #RazemNaŚwieta w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzeszowie

          W tym roku Samorząd Uczniowski ZSP w Krzeszowie postanowił przyłączyć się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt.: „Razem na Święta”, która zachęca uczniów do niesienia pomocy innym. Działania podjęte w ramach tej akcji prowadzone były w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób potrzebujących ma nadzieję na pomoc i wsparcie. Jednocześnie celem akcji jest budowanie wspólnot i umacnianie więzi  międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

          Uczniowie ze szkoły w Krzeszowie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego i Dyrekcją podjęli szereg różnorodnych działań wykazując ogromne zaangażowanie:

          • najmłodsze dzieci z klas I-III, wspólnie z wychowawczyniami, własnoręcznie wykonały ozdoby świąteczne, które następnie wręczyły swoim rodzinom i osobom z najbliższego otoczenia;
          • starsi uczniowie samodzielnie przygotowali słodkie upominki i kartki z życzeniami, którymi obdarowano osoby starsze, niejednokrotnie mieszkające na co dzień samotnie;
          • w szkole przeprowadzono zbiórkę słodyczy, które zapakowano i przekazano do placówek pomagających potrzebującym: Dom Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Radoczy, Dom Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim.

          Wszystkie wymienione wyżej działania spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród potrzebujących. Na twarzach obdarowanych można było zobaczyć uśmiech oraz łzę wzruszenia i wdzięczności. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: panią Anną Sądaj i Joanną Kinder oraz Dyrekcja ZSP w Krzeszowie serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w działania na rzecz niesienia pomocy innym.

          Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będzie nam dane być #RazemNaŚwieta

          II edycja akcji „Świąteczne ciasteczka dla Medyków” zorganizowana przez Samorząd Uczniowski

          szkoły w Krzeszowie

          „Świąteczne ciasteczka dla Medyków” – to akcja, którą po raz drugi zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Anną Sądaj i Joanną Kinder oraz dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie.

          Celem przedsięwzięcia było docenienie pracy przedstawicieli zawodów medycznych w czasie przedłużającej się pandemii Covid-19 oraz złożenie podziękowań i życzeń świątecznych. Uczniowie z Krzeszowa po raz drugi wykazali się ogromną empatią i wrażliwością na potrzebę niesienia pomocy innym. Przygotowano siedem paczek z własnoręcznie upieczonymi
          i udekorowanymi pierniczkami i ciasteczkami. Do paczek został dołączony również list napisany przez Samorząd Uczniowski z wyrazami wdzięczności oraz życzeniami bożonarodzeniowymi.

          Tegoroczne paczki zostały przekazane do Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej oraz Przychodni Zdrowia w Krzeszowie. W sumie przekazano około 15 kilogramów słodkości.

          Mamy nadzieję, że ten drobny gest krzeszowskich uczniów, wprowadzi świąteczną atmosferę i chociaż trochę umili trud codziennej pracy i wielogodzinne dyżury lekarzom, pielęgniarkom i osobom opiekującym się pacjentami. 

           

          Zabawa karnawałowa

          W dniu 02. 02. 2022 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. 

          Dzieci z klasy I i III wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie.

          Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. 

          Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór króla i królowej balu, który poprzedzony był pokazem i prezentacją strojów balowych. Królem Balu został Kajetan z klasy I oraz Mikołaj z klasy III. Tytuł Królowej Balu otrzymała Ola z klasy I i Dominika z klasy III. 

          Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku oraz pięknych balowych strojów.

          Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami!

          Kolejny bal karnawałowy już za rok .

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          W dniu 4 lutego w odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowana przez klasę I. Niestety w tym roku nie mogliśmy gościć dziadków pomimo, iż święto to na stałe jest wpisane do kalendarza uroczystości. Miniony rok był trudny, gdyż ponownie pandemia w znacznym stopniu ograniczyła nasze życie oraz wzajemne kontakty. Doświadczenia te pozwoliły nam jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest babcia i dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować. Wnuczęta uczciły to święto składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki. Dzieci z klasy I, II oraz III przygotowały laurki oraz upominki. Dzieci pamiętały, aby podczas wręczania prezentów w domu podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek. 

          Beata Baca

          Joanna Kinder 

          video-1648210006.mp4

           

          Dzień Pizzy 

          9 lutego uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Uczniowie z naszej szkoły ten pełen wrażeń dzień obchodzili 10 lutego. Tego dnia jadalnia w naszej szkole zamieniła się w prawdziwą włoską pizzerię, której aromat unosił się na całą szkołę. Po zrobieniu, udekorowaniu i upieczeniu pizzy wszyscy z wielkim apatytem zjedli przygotowane smakołyki. Następnie uczniowie wykonali wspólną pracę plastyczną. Oczywiście nie mogło być inaczej- była to jedna, wielka pizza ozdobiona wyciętymi z papieru produktami spożywczymi. 

          Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki temu, dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziły, że własnoręcznie zrobiona pizza jest bardzo smaczna i zdrowa! 

          Joanna Kinder

          Beata Baca

          Spotkanie z ratownikiem GOPR

          22 lutego 2022 r. uczniowie klas I, II, III uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Beskidy. Ratownik górski który poprowadził spotkanie to ksiądz Marek Śladewski, który w poprzednich latach był wikarym w naszej parafii. 

          Celem spotkania było przedstawienie niełatwej, ale dającej satysfakcję pracy polegającej na niesieniu pomocy ludziom w górach. Ksiądz Marek opowiedział, jak zostać ratownikiem, jak wygląda praca ratownika górskiego, jakie warunki jej towarzyszą i jakiego sprzętu używają ratownicy w celu ratowania ludzkiego życia. W przygotowanej prezentacji odwoływał się do własnych doświadczeń, sytuacji
          i akcji ratowniczych, w których brał udział. Na koniec ksiądz Marek szczegółowo opisał zasady udzielania pierwszej pomocy, dzieci mogły poznać nie tylko teorię ale również w praktyce zastosować opanowaną przez siebie wiedzę. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w czasie prelekcji i ćwiczeń ratowniczych. Na koniec spotkania Pani Dyrektor Agata Gołuszka wręczyła naszemu gościowi podziękowanie w formie dyplomu, podkreślając przy tym  jak ważną misje niosą ze sobą ratownicy górscy pracując często w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach. 

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Dzień Bezpiecznego Internetu 2022


          Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku DBI przypadł 8 lutego. 

          W tym roku w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas 4-8 podczas lekcji informatyki podejmowali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci. Szczegółną uwagę zwróciliśmy na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Uczniowie m.in.:
          - omawiali zasady netykiety, 
          - projektowali plakaty o zagrożeniach w sieci, 
          - rozwiązywali quizy oraz ćwiczenia interaktywne,
          - rozszyfrowywali zakodowany obraz itp.

          Justyna Ćwiertnia

          Dnia 24 lutego odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat Bezpiecznego korzystania z Internetu

          Uczniowie dowiedzieli się, że Internet jest nie tylko miejscem rozrywki, zdobywania wiedzy czy informacji, ale także za jego pośrednictwem można załatwić również ważne sprawy i udostępnić prywatne dane. Uczniowie dowiedzieli się, że trzeba dbać o to , aby nie uzyskały do nich dostępu niepowołane osoby.

          Dodatkowo zostali zapoznani z przestępstwami popełnianymi
          w Internecie i ich konsekwencjami. Na koniec uczniowie zapoznani zostali ze sposobami zabezpieczania urządzenie telekomunikacyjnych.

          Prelekcja została wzbogacona profesjonalnie przygotowaną prezentacją multimedialną, a interesujący i zrozumiały dla uczniów wykład skłonił młodzież do refleksji nad własnymi zachowaniami
          i postawami.

          Prelekcję przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej w Suchej Beskidzkiej, za co serdecznie dziękujemy!

           

          Beata Baca

          Joanna Kinder 

          Wyjazd do kina

          Dnia 28 lutego 2022 roku klasy I, II, III i IV pojechały na projekcję filmu pt.: „Skarb Mikołajka” do kina w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Cele i założenia programowe wycieczki to:

          - kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna,
          - kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu,
          - integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej,
          -poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie – kino w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. 

          „Skarb Mikołajka” to pełen przygód film dla dzieci który adresowany jest do całej rodziny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W życiu Mikołajka najważniejsi są: mama, tata, szkoła i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc tata chłopca awansuje i ​​rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie rzeczywistość bez najlepszych przyjaciół? Bez rogalików Alcesta, okularów Ananiasza, wygłupów Kleofasa – bez wspólnych psot, zabaw i żartów? To po prostu niemożliwe. Dlatego, by zapobiec nieszczęściu i wpłynąć na decyzję rodziców, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzyma nieuchronną przeprowadzkę. Po zakończonym seansie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się na przystanek, na którym czekał już na nas autobus. Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy na temat obejrzanego filmu. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          SPOTKANIE Z PSEM – DOGOTERAPIA 

          „Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem.”

          Jak rozmawiać trzeba z psem, jak się przy nim zachowywać, jak go karmić i pielęgnować – my też już wiemy! – chwalą się uczniowie z klasy I, II i III. 

          A odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła nam pani Magda – właścicielka psa o imieniu Hachiko. 

          Podczas zajęć pani treserka zdradziła nam tajniki życia psów i nauczyła nas jak należy się nimi opiekować. Dzięki pani Magdzie dzieci zapoznały zasady pracy z psem, starając się „odczytać” sygnały, jakie psy dają swoim zachowaniem, gdy jest im wesoło i smutno lub gdy potrzebują pomocy człowieka.

          Podczas zajęć wszystkie dzieci miały bezpośredni kontakt z psami, co pozwoliło przełamać barierę strachu przed zwierzęciem. Ponadto dzieci poznały zabawy, które mogą wykorzystać w domu ze swoim pupilem. Dla dziecka i jego ulubieńca najważniejsza jest zabawa, jednak zwrócono również uwagę na bezpieczeństwo, bo pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także potencjalne zagrożenie.

          Na koniec spotkania pies Hachiko bawił się z dziećmi w zabawę : ”wy chowacie moją ulubioną piłeczkę ja ją szukam”. Pełen emocji występ dał dzieciom możliwość podziwiania niesamowitej psiej szybkości, zwinności i skoczności. Dzieci swoim żywiołowymi, radosnymi okrzykami dopingowały psa i jego właścicielkę, co pozwoliło ujawnić wszechstronność psiego talentu.

          Dziękujemy pani Magdzie  i jej pieskowi za dzień pełen niesamowitych wrażeń.

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Dyskoteka Walentynkowo- Karnawałowa

          Ze względu na przedłużające się nauczanie zdalne uczniowie klas IV- VIII nie mogli organizować tradycyjnej poczty walentynkowej. Dlatego też, po powrocie do nauki stacjonarnej Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować dyskotekę z okazji zaległych Walentynek oraz karnawału. Dyskoteka ta odbyła się 01 marca 2022 r. W trakcie zabawy nie zabrakło tańców, zabaw integracyjnych oraz przekazywania sobie kartek walentynkowych. Uczniowie klas IV-VIII bawili się świetnie i chętnie integrowali się ze sobą. Mamy nadzieję, że tego typu działania przyczynią się do nawiązywania przez uczniów pozytywnych relacji koleżeńskich.

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj


           

          Konkurs OTWP

          uż od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Podobnie było i tym razem. 

          W eliminacjach szkolnych wzięło udział w sumie 19 uczniów, spośród których wyłoniono najlepszych, którzy awansowali do etapu gminnego.

          9 marca 2022 r. do budynku OSP w Kukowie przyjechali uczniowie ze szkół z terenu Gminy Stryszawa, by walczyć o awans do etapu powiatowego. Z naszej szkoły w kategorii kl. I-IV reprezentowali nas: Roksana Mikołajek, Wiktoria Harańczyk i Patryk Harańczyk, a w kategorii klas starszych (V-VIII): Natalia Klimasara, Julia Nosal, Krystian Marszałek i Sławomir Młyński.
          Najpierw uczniowie przystąpili do części testowej, a następnie osoby z największą ilością punktów zmierzyły się w drugim etapie konkursu - części ustnej. 
          W ostatecznej klasyfikacji w grupie młodszej Roksana Mikołajek uzyskała II miejsce, natomiast w kategorii kl. V-VIII miejsce III zdobył Sławomir Młyński.
          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy i upominki. 

          Gratulujemy!

          Justyna Ćwiertnia

          Zbiórka darów rzeczowych na rzecz potrzebujących osób z Ukrainy

          W dniach od 01.03 do 11.03. 2022 r. SU naszej szkoły zorganizował zbiórkę darów, aby wesprzeć osoby  potrzebujące z Ukrainy. Była to akcja, w której brali udział uczniowie, nauczyciele  naszej szkoły oraz osoby ze środowiska lokalnego. Zbieraliśmy najpotrzebniejsze rzeczy takie jak: jedzenie, środki higieny oraz czystości, artykuły dla dzieci, kołdry poduszki, wodę itd. Staraliśmy się zebrać wszystko, co mogłoby się przydać osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. 

          Dzięki hojności uczniów, rodziców oraz osób z naszej najbliższej okolicy zebraliśmy bardzo dużą ilość darów. Członkowie SU następnie te dary posegregowali i zapakowali w pudełka kartonowe, aby były gotowe do przekazania dalej. Część zebranych darów została przekazana osobom z Ukrainy, które zamieszkały w prywatnych domach na terenie naszej parafii, większość rzeczy  została przekazana dla uchodźców, którzy zostali zakwaterowani w Domu Rekolekcyjnym w Krzeszowie. Niewielka część darów , które nie zostały wykorzystane w Krzeszowie, zostały przekazane do Schroniska Młodzieżowego w Stryszawie, gdzie również mieszkają obywatele Ukrainy. 

          Zorganizowana zbiórka miała na celu :zapewnienie uchodźcom z Ukrainy najpotrzebniejszych artykułów niezbędnych w pierwszych dniach pobytu w nowym miejscu, uwrażliwienie uczniów na krzywdę drugiego człowieka oraz potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy bliźniemu w trudnej sytuacji życiowej, nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnym,

          W imieniu Samorządu Uczniowskiego ZSP w Krzeszowie serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie zbiórki. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich darczyńców, którzy przynosząc do naszej szkoły dary, chcieli okazać serce, tym którzy musieli opuścić swój kraj z powodu wojny. Cieszymy się, że poza uczniami naszej szkoły, tak wiele osób z Krzeszowa, Kukowa czy Targoszowa zaangażowało się w tę inicjatywę . 

          DZIĘKUJEMY!

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder


           


           



           

          Wyjazd klas VIII na Warsztaty Zawodowe w ramach Akademii Młodego Technika

          11 marca uczniowie klasy VIII a i VIII b pojechali wraz z wychowawcami do Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. Nasi uczniowie w ramach Akademii Młodego Technika wzięli udział w czterech blokach warsztatów zawodowych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z zakresu technik mechatronik, technik transportu drogowego, technik informatyk oraz technik pojazdów samochodowych. Uczestnicy nie tylko poznawali dzięki temu szkołę, do której być może będą uczęszczać po ukończeniu szkoły podstawowej, ale również mogli zobaczyć jak nauka w takiej szkole wygląda od strony praktycznej. Prowadzący warsztaty przygotowali dla  naszych uczniów bardzo ciekawe prezentacje, aby pokazać czym zajmuje się dany kierunek, ale również  pokazali naszym uczniom swoje projekty i doświadczenia. Uczniowie klas ósmych sami mogli wykonać część zadań i sprawdzić czy mają predyspozycje do danego zawodu. Wyjazd na te warsztaty był dla naszych uczniów cennym doświadczeniem, które na pewno pomoże im podjąć decyzję odnośnie wyboru szkoły ponadpodstawowej. 

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder

           



           

           

          Wycieczka do biblioteki

          W dniu 14 marca 2022r. dzieci z klasy I odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Stryszawie. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Pierwszoklasiści z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. 

           

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Szkolne eliminacje do  Gminnego Konkursu Recytatorskiego

          18 marca 2022 w  naszej szkole zaprezentowali się miłośnicy poezji podczas eliminacji konkursu recytatorskiego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było przygotowanie prezentacji dowolnego wiersza oraz fragmentu prozy. Do etapu gminnego, który odbędzie się 25 marca 2022 r. zakwalifikowało się sześcioro uczestników. W dalszych konkursowych zmaganiach naszą szkołę reprezentować będą: z klasy I - Szymon Sikora, z klasy II - Nikodem Wajdzik oraz Oliwia Hyrlik, z klasy III – Anna Gołuszka, Lena Iciek, Aleksandra Cyganek. 

          Serdecznie gratulujemy naszym młodym recytatorom i życzymy powodzenia. Każdy, kto dba o piękno języka polskiego zasługuje na pochwały. W końcu to, jak mówimy, świadczy o tym kim jesteśmy.

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Drzewo Franciszka 2022

          Klasa 4 wraz z opiekunami rozpoczęła udział w projekcie "Drzewo Franciszka 2022". Projekt ma na celu udostępnienie dla turystów i mieszkańców Krzeszowa zaniedbanego i zapomnianego zachodniego wierzchołka Żurawnicy. Działania rozłożone zostały na pięć miesięcy.

          26 marca uporządkowaliśmy polankę na której stoi krzyż i ścieżkę, która łączy polankę z zielonym szlakiem PTTK. Uczniowie zebrali dwa worki śmieci, a także oczyścili teren z gałęzi, kamieni i liści.

           

          Łukasz Elżbieciak

          IMG_1406.MOV

          Dzień bez plecaka z ZSP w Krzeszowie

          W dniu 01.04.2022 r. SU zorganizował w naszej szkole “Dzień bez plecaka”. Jest to ostatnio bardzo modna inicjatywa, pojawiająca się w wielu szkołach. Pamiętajmy jednak, że  nie chodzi tylko o dobrą zabawę. Choć mogłoby się wydawać, że zorganizowanie „Dnia bez plecaka” to tylko sposób na urozmaicenie życia szkolnego, nic bardziej mylnego!

          Pod pomysłem przynoszenia swoich książek i przyborów szkolnych w reklamówkach, walizkach, kartonach itd. kryje się ważna idea. Zorganizowaliśmy go, by zwiększyć świadomość naszych uczniów na temat trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak. I chociaż  mieliśmy  sporo śmiechu z tego w czym przynieśliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, pomyślmy czy byłoby to takie fajne gdybyśmy codziennie musieli tak chodzić? Być może docenimy teraz fakt, że żyjemy w takim miejscu na Ziemi, gdzie możemy pozwolić sobie na taki luksus, jakim jest plecak.

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj

           

          Wyjazd do teatru klasy I-III

          Dnia 04 kwietnia 2022 dzieci z klas I-III brały udział w wycieczce do Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „ Pinokio”,  w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Spektakl był ciekawy dla wszystkich i wzbudził uśmiech na twarzy uczniów. Uczniowie klas 1-3, w ciekawy sposób mogli obcować z teatrem, sztuką i magią.           

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Wycieczka edukacyjna klas ósmych do Pszczyny i Oświęcimia

           

          W dniu 7 kwietnia 2022 r. uczniowie klas ósmych ZSP w Krzeszowie wraz opiekunami pojechali na wycieczkę edukacyjną, w ramach której zwiedzali  Zamkowo-Parkowy w Pszczynie oraz Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau. Wyjazd ten jest zawsze szczególnym wydarzeniem w naszej szkole, ponieważ nie ma on charakteru rozrywkowego i zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania uczniów.  Ten dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania kompleksu Zamkowo-Parkowego w Pszczynie, gdzie mogliśmy podziwiać architekturę, malarstwo i zwyczaje panujące dawniej w Polsce. Następnie po zjedzeniu obiadu uczniowie udali się do miejsca szczególnego w historii naszego kraju, Europy i świata- Muzeum Auschwitz-Birkenau.  Tam, dzięki wspaniałym przewodnikom młodzież poznawała najważniejsze fakty historyczne dotyczące holocaustu i zapoznawała się z historiami ludzi, którzy zginęli w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. I chociaż wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, ze względów emocjonalnych, nie należy do prostych, uczniowie bardzo docenili tę żywą lekcję historii i na pewno na długo zapamiętają informacje, które tam usłyszeli i zobaczyli. 

          Anna Sądaj 

          Joanna Kinder


          Zamek w Pszczynie

          Muzeum Auschwitz- Birkenau

          Wielkanocy nadszedł czas…

           Wielkanoc to jedno z najbarwniejszych świąt chrześcijańskich. 

          W to święto wspominamy przybycie Chrystusa do Jerozolimy. I to właśnie stamtąd rozpowszechniła się procesja Niedzieli Palmowej. W Polsce obchodzono Niedzielę Palmową już od średniowiecza. W obrzędzie katolickim wierni przynoszą tego dnia do kościoła palemki – symbol nowego życia, zmartwychwstania i nieśmiertelnej duszy. Najprostsza palemka to wykonana z samych bazi, możemy przewiązać je kolorową wstążką i gotowe. Ale pamiętajmy, że palma powinna być kolorowa – powinna dawać nadzieję. Warto więc dołożyć do niej coś kolorowego – mogą to być kwiatki (żonkile, tulipany, krokusy), bukszpan, iglaki, suszone kłosy, trawy oraz kwiaty z bibuły.

          Palemek po świętach nie wyrzuca się do kosza, bo może przynieść to nieszczęście. Skąd się to wzięło? Kiedyś wierzono, że poświęcenie palmy chroni domowników oraz zwierzęta przed złymi mocami, a także chroni plony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi takimi jak burze, wichury, powodzie, gradobicie, pożary. Gdy już nie chcemy palemki, najlepiej ją spalić albo oddać do kościoła na spalenie. W niektórych miejscach popiołu z palem używa się do posypywania głów w Środę Popielcową. Dlatego, aby popularyzować te tradycje wykonywania palm wielkanocnych klasy: pierwsza z trzecią oraz druga przy pomocy wychowawców i rodziców przygotowały palmy wielkanocne. Dzieci chętnie pomagały przy robieniu palm ozdabiając je licznymi kwiatami i wstążkami. Gotowe palmy osiągnęły wymiar około 8 metrów. Przygotowane palmy zostały zaprezentowane przez klasy podczas uroczystej procesji w niedzielę.  

           

          Beata Baca

          Joanna Kinder

          Magdalena Matonóg

          Elżbieta Wiewióra

          W poszukiwaniu Wielkanocnego Zajączka.

          W tym roku przed  Świętami Wielkanocnymi - 13 kwietnia 2022 uczniowie z klasy I szukali Wielkanocnego Zajączka. Dzień mijał nam szybko na zajęciach, a Zajączek w tym czasie na placu zabaw i wokół szkoły ukrył czekoladowe jajeczka i podpisane dla każdego czekoladowe zające. Oczywiście nikt go nie widział, bo któż nadąży za takim sprinterem, a zresztą jak to przed Świętami wszyscy się spieszą. Nasz miły gość przygotował w klasie dla każdego wiklinowy koszyczek, do którego dzieci zbierały swoje słodkie niespodzianki. Dzisiejszy dzień dostarczył nam wiele radości i pozytywnych emocji, za które dziękujemy tajemniczemu zajączkowi. Dziękujemy również za miłe upominki i super zabawę, która dała nam tyle uśmiechów. Czekamy do następnego roku, bo przecież tradycje należy podtrzymywać.

          Beata Baca

          Elżbieta Wiewióra 

          Dzień Ziemi

          Dzisiaj nasza planeta Ziemia – ma swoje święto – 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.  Tego dnia, ludzie na całym świecie jednoczą się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej błękitnej  planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań, które codziennie  na całym świecie  mają miejsce.

           Nasza szkoła również corocznie włącza się do takich działań, aby uświadomić wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy V wraz z panią Mariolą Binek- Wosinek. Przedstawiony montaż słowno-muzyczny uświadomił naszym uczniom, że wystarczy się dobrze rozejrzeć, zastanowić, co możemy zrobić, aby poprawić stan przyrody. 

           

          Anna Sądaj
          Joanna Kinder

           

           

          kwiecien-_II_edycja_ekologicznego_konkursu_prezentacja.pptx

           

          Podwójna wygrana w turnieju BRD

          20 kwietnia 2022 r. w naszej szkole został przeprowadzony Gminny Etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych.

          Celem turnieju jest kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród młodych uczestników ruchu drogowego oraz zapoznawanie ich z zagadnieniami udzielania pomocy przedmedycznej. Turniej pogłębia umiejętności uczestników z zakresu prawa o ruchu drogowym oraz daje możliwość wyrobienia właściwych nawyków.

          Uczniowie startowali w dwóch grupach wiekowych. Naszą szkołę w młodszej grupie wiekowej reprezentowali: Amelia Gracjasz, Dominika Harańczyk, Dawid Cholewa, Borys Polak, a w starszej grupie wiekowej: Sławomir Młyński, Kewin Stanaszek, Paweł Wągiel. Drużyny do turnieju przygotowywał p. Grzegorz Matonóg.

          Obie drużyny reprezentujące naszą szkołę zajęły w turnieju I miejsce i awansowały do etapu powiatowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Tarnawie Dolnej.

          Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie turnieju.

          Święto Konstytucji 3 maja 

          26 kwietnia 2022 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Uroczysty apel został przygotowany przez uczniów z różnych klas pod opieką pani Ireny Tarosz, pana Grzegorza Matonóg i pani Anny Wojtyłko. O oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata  Kubieniec. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną, dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość i dostarczały wielu wzruszeń.

          Joanna Kinder
          Anna Sądaj










           

           

           

          Wyjazd modlitewny klas ósmych do Kalwarii Zebrzydowskiej

          16 maja 2022 roku uczniowie klas ósmych, wraz z wychowawcami oraz księdzem proboszczem,  wybrali się na wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej.  W trakcie wyjazdu uczniowie  pod opieką przewodnika zwiedzili klasztor, poznając historię Kalwarii i okolic.  Następnie ksiądz proboszcz Bolesław Żmuda odprawił  mszę świętą w intencji ósmoklasistów. Podczas mszy modlono się o pomyślny przebieg egzaminów i wysokie wyniki. 

           

          Egzamin ósmoklasisty

          Nadszedł czas egzaminów. Po całorocznym przygotowywaniu się, powtarzaniu materiału oraz modlitwach o powodzenie na egzaminie, nadszedł czas,aby zmierzyć się z egzaminami ósmoklasisty. Uczniowie klas ósmych w pierwszy dzień zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. W drugi dzień walczyli z zadaniami na egzaminie z matematyki, zaś 26 maja przystąpili do egzaminu z języka obcego.  Mimo nerwów, uczniowie z uśmiechem zasiedli w salach egzaminacyjnych. Teraz pozostaje czekać jedynie na, mamy nadzieję, wysokie wyniki osiągnięte przez naszych uczniów. 

          Anna Sądaj
          Joanna Kinder

           



           

           

          Dzień Mamy w naszej szkole

           

          27 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość poświęcona obchodom Dnia  Mamy, stanowiąca istotny element planu pracy placówki w zakresie współpracy rodziny i szkoły jako  podmiotów wzajemnie się uzupełniających  
          i czerpiących  korzyści ze wspólnie podejmowanych działań na rzecz realizacji celów wychowawczych. Opracowany  i przygotowany tym wydarzeniom  program artystyczny wraz z  bogactwem tematycznej scenografii,  był wyrazem  szacunku, miłości i podziękowań  za codzienny trud rodziców wkładany  w opiekę i wychowanie. Montaż słowno-muzyczny, wiersze i  pokaz taneczny dzieci tworzyły  wyjątkową atmosferę spotkania podkreślając  jego wagę w  realizacji wychowawczej  funkcji szkoły w lokalnym środowisku. Urozmaicony scenariusz uroczystości od  wzruszających występów przez  żywiołowe rytmy utworów muzycznych   do wesołych treści  prezentowanych skeczy stał się źródłem wzruszeń i radości zaproszonych na uroczystość gości.

           
          Wszystkim Mamom życzymy, aby każdy dzień był dla nich piękny i słoneczny oraz zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych zdjęć.

           

          Beata Baca

          Joanna Kinder

           

          Anna Sądaj

           

          Święto Patrona Szkoły

          28 maja 2022 r. w Kościele Parafialnym w Krzeszowie odbyła się uroczysta Msza święta połączona z nabożeństwem majowym z okazji Święta Patrona Szkoły. W tym roku mija 40. już rocznica śmierci Księdza Prałata Władysława Bożka, który od roku 2018 jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeszowie. Ksiądz Władysław Bożek zmarł 26 maja, w Dzień Matki roku 1982.

          Mszę św. koncelebrowaną odprawili ksiądz proboszcz Bolesław Żmuda i ksiądz kanonik Antoni Kania. Po nabożeństwie majowym uczniowie szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pań: Magdaleny Matonóg, Marioli Binek-Wosinek, Małgorzaty Kubieniec i Anny Wojtyłko.

          Na część artystyczną złożyły się wiersze i piosenki dedykowane pamięci Księdza Prałata Władysława Bożka oraz będące podziękowaniem dla wszystkich Mam za ich trud matczynej opieki. Słowa wdzięczności kierowane były również do przebywających w naszej parafii ukraińskich Mam. Nastolatki z Ukrainy - Ilona i Wiktoria - wyrecytowały dla Nich wzruszający wiersz.  Popłynęły też dźwięki pieśni “Matko moja, ja wiem” wyśpiewanej w obu językach.

          Na koniec przed ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy uczniowie złożyli symboliczny bukiet róż w hołdzie wszystkim Mamom.

           

          Wycieczka edukacyjna do Warszawy

          W dniach 30.05- 01. 06. 2022 r. uczniowie klas VI, VII, VIII a i VIII b wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Pomimo wczesnej godziny wyjazdu, wszyscy w wyśmienitych humorach zameldowali się na miejscu zbiórki. Droga minęła nam bardzo przyjemnie  więc mieliśmy dużo siły na zwiedzanie. Naszą wędrówkę po Warszawie zaczęliśmy od wizyty z Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wyjechaliśmy na najwyższe piętro, aby podziwiać piękne widoki na całą Warszawę. Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach królewskich oraz zwiedzaliśmy Stadion Narodowy.  

          W drugim dniu skupiliśmy się głównie na poznawaniu zabytków i historii naszej stolicy- zwiedziliśmy Stare Miasto, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście oraz Zamek Królewski. Mieliśmy również okazję obserwować zmianę warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po krótkiej przerwie na posiłek, udaliśmy się na odkrywanie tajemnic nauki w Centrum Nauki Kopernik. Po powrocie do ośrodka noclegowego mogliśmy skorzystać z boisk, placu zabaw oraz zapaliliśmy ognisko.

          Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się na wizytę na Cmentarzu Powązkowskim  oraz zwiedzaliśmy Pałac w Wilanowie, a następnie wybraliśmy się w drogę powrotną.

          Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej wycieczki, podczas której poznawaliśmy zabytki i historię Warszawy, kształtowaliśmy postawy patriotyczne oraz mieliśmy okazję do integracji uczniów z różnych klas.

          Joanna Kinder
          Anna Sądaj








                                 

           

          XIX POWIATOWY RAJD MŁODZIEŻY NA LESKOWIEC

          11 czerwca 2022 roku nasza szkoła zorganizowała już po raz dziewiętnasty „Powiatowy Rajd Młodzieży na Leskowiec”. Punktualnie o 9.00 w Targoszowie na polanie obok tzw. campingów uczniowie ze szkół podstawowych z różnych części powiatu suskiego wzięli udział w krótkiej odprawie, by następnie stanąć na starcie rajdu. W czterominutowych odstępach pięcioosobowe drużyny wyruszały na trasę rajdu. Na trasie w pięciu punktach kontrolnych uczniowie odpowiadali na pytania z różnych dziedzin wiedzy, a tuż przed szczytem wzięli udział w biegu na czas. Po przybyciu na szczyt ostatniej drużyny wszyscy udali się na posiłek do schroniska PTTK.

          Najlepszą drużyną została grupa z SP w Zawoi Wilcznej, drugie miejsce przypadło uczniom z SP nr 2 w Stryszawie, a trzecie gospodarzom – uczniom z SP w Krzeszowie. Rekordowa była frekwencja na rajdzie. Wzięło w nim udział aż 20 drużyn.

          Organizatorami rajdu byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie, Gmina Stryszawa i Powiat Suski.

           

          Święto zabawki

          W dniu  4 czerwca 2022 r. grupa licząca 10 uczniów reprezentowała naszą szkołę na 25. Święcie Zabawki. Tegorocznym tematem przewodnim tego Święta były “Dudki”. 

          Opiekunem naszej grupy była pani Małgorzata Kubieniec, która ułożyła słowa piosenki, aby była dostosowana do tematu przewodniego.  O rekwizyty i sprawy techniczne zadbały panie: Jolanta Nosal-Łasak, Maria Wojtyłko oraz Anna Sądaj. Uczniowie przygotowali swoje stroje i pięknie wyuczyli się piosenki. Występ naszej grupy nie odbył się bez przygód, gdyż w trakcie występu zabrakło prądu. Chociaż lekko zdenerwowani uczniowie musieli stać na scenie aż do usunięcia awarii, nie przeszkodziło im to wystąpić na wysokim poziomie. Okazało się bowiem, że zdobyliśmy I miejsce.  Zwycięskiej grupie serdecznie gratulujemy!

          Anna Sądaj
          Joanna Kinder









          DRZEWO FRANCISZKA

          11 czerwca podsumowaliśmy realizowany od lutego Projekt "Drzewo Franciszka 2022". Na polance tuż obok Krzyża Milenijnego spotkali się uczestnicy projektu, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie, mieszkańcy Krzeszowa i goście: Senator RP Andrzej Pająk, starosta suski Józef Bałos, wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, radny powiatu suskiego Jacek Zając, radna sołectwa Krzeszów Halina Młyńska i ks. kanonik Antoni Kania. W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie działania projektowe, rozstrzygnięto konkurs plastyczny na temat Żurawnicy, a ks. kanonik poświęcił krzyż i odprawił nabożeństwo czerwcowe. Po uroczystości druhowie z OSP w Krzeszowie zaprosili wszystkich na kawę, herbatę, coś słodkiego i przepyszną grochówkę. Teraz przed nami montaż filmu o projekcie, przesłanie organizatorom i... oczekiwanie na wyniki konkursu 🙂. Trzymajcie kciuki - dzieciaki walczą o wyjazd do Rzymu 😀.

          Opieka i koordynacja projektu: Mariola Binek-Wosinek, Justyna Ćwiertnia, Łukasz Elżbieciak

          Uczestnicy projektu: uczniowie kl. 4 SP w Krzeszowie Zofia Targosz, Maja Wosinek, Aleksandra Elżbieciak, Filip Lenik, Tymon, Filuś, Szymon Łasak, Kamil Ćwiertnia, Olaf Stypuła, Przemysław Drożdż, Wojciech Pilarczyk.

           

          Czerwcowe wycieczki klas I-III

          W miesiącu czerwcu odbyła się wycieczka do hodowli alpak Happy Alpaca w Lachowicach. W poniedziałek 13 czerwca gośćmi hodowli była klasa II wraz z wychowawczynią, natomiast następnego dnia w odwiedziny udały się klasy I i III wraz ze swoimi paniami. 

          Uczniowie z samego rana po śniadaniu wybrali się na wycieczkę do najmilszych zwierząt po słońcem. Alpaki to przeurocze zwierzęta, które obniżają poziom stresu i uwalniają endorfiny. Dzieci były tak szczęśliwe, że uśmiech z ich twarzy nie schodził podczas całego pobytu w Happy Alpaca . Nasi uczniowie mogli dotykać, przytulać i karmić zwierzątka oraz fotografować się z nimi. Ponadto, pan, który opiekuje się alpakami, zapoznał dzieci z hodowlą, miejscem pochodzenia oraz zwyczajami tych zwierząt. Atrakcją było również karmienie alpak marchewkami. Na koniec spotkania uczniowie mogli odpocząć i wspólnie usmażyć sobie kiełbaskę na ogniku. Pobyt w hodowli alpak był dla dzieci niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Otrzymaliśmy również futro z alpaki i kolorowanki do wyklejenia pracy plastycznej związanej z tematem wycieczki. 

          Joanna Kinder

          Beata Baca

          Anna Sądaj

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w klasie trzeciej


          W dniu 21 czerwca 2022 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego w którym uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej, Rodzice oraz zaproszeni nauczyciele wraz z Księdzem Kanonikiem Antonim, który przygotowywał uczniów do Pierwszej Komunii Świętej. Uczniowie podziękowali nauczycielom za zaangażowanie i wspieranie w zdobywaniu wiedzy, a swoim rodzicom za miłość
          i troskę, które otrzymywali w klasach I-III. Uczniowie przedstawili również krótki występ artystyczny, który zakończył się wesołą wakacyjną piosenką. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Agata Gołuszka, która podsumowała owocną współpracę na pierwszym szczeblu edukacji. Głos zabrali również Rodzice, którzy chcieli podziękować i wyrazić swoje zadowolenie. 

          Koniec roku szkolnego, to dla tegorocznych uczniów klasy trzeciej chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą podsumowanie ich trudu nauki i jednocześnie rozpoczynająca nowy etap edukacji. Rok szkolny 2021/2022 zakończony.
          Koniec lekcji, klasówek, prac domowych. Przed Wami dwa miesiące wakacji. 

          Życzymy udanego wypoczynku, radośnie spędzonych dni oraz samych sukcesów w dalszych latach edukacji!

           

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj

           

          Uroczyste pożegnanie absolwentów roku 2022  

          oraz komers

          W dniu 21 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas ósmych ze szkołą. Na akademię przybyli zaproszeni goście: dyrekcja, przedstawiciel Urzędu Gminy Stryszawa, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, rodzice absolwentów oraz uczniowie klasy VII. Uroczystość ta rozpoczęła się od występu ósmoklasistów, którzy mieli okazję powspominać lata spędzone w naszej szkole, podziękować wszystkim  nauczycielom i pracownikom za każdy gest i dobre słowo skierowane do nich w trakcie tych ośmiu lat.  Podziękowania płynęły również w kierunku rodziców, którzy to swoją miłością i troską wspierali swoje dzieci w procesie edukacji. Pożegnanie i dobre rady skierowano również do uczniów klasy VII, którzy to przejmują rolę najstarszych uczniów w naszej szkole. 

          Następnie pani dyrektor Agata Gołuszka wręczyła absolwentom nagrody za szczególne osiągnięcia, wysokie wyniki w nauce oraz pracę na rzecz szkoły. Pani dyrektor złożyła również listy gratulacyjne oraz podziękowania na ręce rodziców.

          Na koniec wystąpili uczniowie klasy VII, którzy również chcieli pożegnać absolwentów, wręczając im specjalne nagrody za talenty i osiągnięcia na gruncie mniej naukowym.

          Po uroczystości pożegnania absolwentów, ale w porze wieczornej, nadszedł czas na część mniej oficjalną- “komers”. Uczniowie klas ósmych zaprosili młodszych kolegów z klas IV-VII na pożegnalną dyskotekę, na której wszyscy doskonale się bawili. Po tańcach uczniowie młodsi udali się do domu, natomiast absolwenci w towarzystwie wychowawców i rodziców kontynuowali zabawę. Po dyskotece trzeba było się posilić, więc uczniowie udali się na poczęstunek. Następnie wszyscy wspólnie postanowili obejrzeć bajkę pt. “Odlot”.

          Rozmowom i śmiechom nie było końca, a zadowoleni uczniowie wraz z rodzicami opuścili szkołę około godziny 24:00.

           

          Wszystkim naszym absolwentom życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku oraz samych sukcesów w dalszej edukacji!

           

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj




           











          Rozliczenie akcji  “Góra Grosza”,

           prowadzonej przez SU

           w roku szkolnego 2021/2022

          W roku szkolnym 2021/ 2022 SU  po raz kolejny prowadził zbiórkę monet, w ramach akcji “Góra Grosza”.

          Akcję tę zorganizowano w formie konkursu klasowego, w którym każda klasa zbierała monety w swoim osobnym pudełku. Następnie członkowie SU posegregowali i przeliczyli pieniądze zebrane przez poszczególne klasy. 

           

          Wyniki zbiórki:

          kl. I- 130,42 zł.

          kl. II- 221, 6 zł.

          kl. III- 101,1 zł.

          kl. IV- 68,71 zł.

          kl. V- 74,18 zł.

          kl. VI- 25,62 zł.

          kl. VII- 61 zł.

          kl. VIII A- 36, 18 zł.

          kl. VIII B- 100 zł.

          Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę i przynieśli pieniądze. Klasy, które zajęły miejsca I-III otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodycze dla całej klasy.

          I miejsce- klasa II

          II miejsce- klasa I

          III miejsce- klasa III

           

          W dniu 27.06 2022 r. opiekunowie SU zapakowali, zgodnie z instrukcją,  zebrane pieniądze i za pomocą Poczty Polskiej przekazali całą kwotę, w wysokości 818, 81 złotych, na rzecz organizacji “ Towarzystwo Nasz Dom”.

          Anna Sądaj

          Joanna Kinder

          Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          W dniu 24 czerwca 2022 roku, po mszy świętej, o godzinie 9.00 zebraliśmy się
          w sali gimnastycznej, aby wspólnie pożegnać ten rok szkolny.
          Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor mgr Agata Gołuszka, a następnie wspólnie z wychowawcami poszczególnych klas wręczyła świadectwa
          z wyróżnieniem oraz nagrody najlepszym uczniom naszej szkoły. Na szkolnej uroczystości było obecnych wielu rodziców, dumnych ze swoich dzieci.

          Wszystkim Uczniom i Rodzicom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji!
          Do zobaczenia we wrześniu!

          Joanna Kinder

          Anna Sądaj