• XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

• XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II (rok szkolny 2022/2023)

25 października odbył się “XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Św. Janie Pawle II” zorganizowany przez naszą szkołę przy współudziale Parafii MBNP w Krzeszowie oraz Urzędu Gminy Stryszawa. Honorowy patronat nad Konkursem objął Metropolita Krakowski Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji wszystkich uczestników Konkursu odprawiona w kościele parafialnym w Krzeszowie.

Następnie, już na terenie szkoły, pani dyrektor Agata Gołuszka przywitała przybyłych gości: pana Józefa Bałosa - Starostę Powiatu Suskiego, pana Jana Banasia - Przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego, pana Piotra Hajnosza - Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Wadowice, księdza Zbigniewa Piwowara - Dziekana Dekanatu Suskiego, księdza Bolesława Żmudę - Proboszcza Parafii Krzeszów, księdza kanonika Antoniego Kanię, panią Adriannę Byrską - Starszą Wizytator Delegatury w Wadowicach, pana Janusza Kociołka - Naczelnika Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Powiatu Suskiego, pana Marka Barzyckiego - Kierownika ZEAO w Gminie Stryszawa, panią Renatę Chudzik - Dyrektora GOK w Stryszawie, Radnych Gminy Stryszawa, Dyrektorów Szkół, Rodziców, Uczniów naszej Szkoły oraz Uczestników Konkursu i ich Opiekunów.

Hasłem przewodnim tegorocznego Konkursu była parafraza słów Św. Jana Pawła II: Wolności się nie posiada, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę. W swoim przemówieniu pani Dyrektor nawiązywała też do innych słów Wielkiego Polaka: “Ten wielki dar Boży, jakim dla człowieka i dla narodu jest wolność, zdobywa się przy pomocy pracy, walki, trudu, cierpienia.”

Z pewnością ten ogromny trud był udziałem księdza Jerzego Popiełuszki - postaci bliskiej Papieżowi. To właśnie kapłanowi “Solidarności” poświęcony był przygotowany przez ósmoklasistów pod kierunkiem pani Anny Wojtyłko i pani Ireny Targosz spektakl “Wolność jest w nas”. Jego niezwykle sugestywne i przejmujące sceny prezentowały: obrazki z dzieciństwa na podlaskiej wsi, przymusową służbę wojskową i szykany z powodu wiary, pierwszy kontakt księdza Jerzego z “Solidarnością”, msze za Ojczyznę i wreszcie prześladowania ze strony funkcjonariuszy SB zakończone męczeńską śmiercią.

W klimat przedstawienia wprowadził zgromadzonych występ szkolnego chóru pod przewodnictwem pani Małgorzaty Kubieniec.

Piękną oprawą spektaklu była przygotowana przez panie: Annę Sądaj, Beatę Baca i Joannę Kinder wystawa zdjęć z dotychczasowych Konkursów Papieskich pod hasłem “Krzeszowska młodzież w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

Po części artystycznej rozpoczęła się część konkursowa. Z testem sprawdzającym wiedzę na temat życia i nauk Św. Jana Pawła II, przygotowanym przez panie Mariolę Binek-Wosinek i Małgorzatę Kubieniec, zmagało się 15 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe powiatu suskiego. Gratulujemy Uczestnikom i Opiekunom wielkiego zaangażowania i wysokiego poziomu wiedzy. Komisja konkursowa w składzie: ksiądz proboszcz Bolesław Żmuda, pani Mariola Binek-Wosinek i pani Małgorzata Kubieniec, musiała przeprowadzić dogrywkę wyłaniającą laureatów III miejsca.

Konkurs zakończył się uroczystym wręczeniem nagród dla 5 najlepszych drużyn (nagrody rzeczowe dla szkół oraz indywidualne dla uczniów) oraz słodkiego upominku dla każdemu z uczestników.

Wyniki “XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Św. Janie Pawle II” przedstawiają się następująco:

• I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie;
          • II miejsce: Szkoła Podstawowa w Kukowie;
          • III miejsce: Szkoła Podstawowa w Krzeszowie;
          • IV miejsce (ex aequo): Szkoła Podstawowa w Juszczynie, Szkoła Podstawowa w Lachowicach.

Anna Sądaj,

Joanna Kinder,